TubePress - en to ar translation catalogue (179 entries)

en: next
ar: التالي

en: prev
ar: السابق

en: Author
ar: المؤلف

en: Category
ar: التصنيف

en: Description
ar: الوصف

en: ID
ar: رقم التعريف

en: Keywords
ar: كلمات مفتاحية

en: Title
ar: العنوان

en: Date posted
ar: منشور

en: Runtime
ar: طول العرض

en: URL
ar: الرابط

en: View count
ar: عدد المشاهدات

en: Order videos by
ar: رتب الفيديوهات على حسب

en: relevance
ar: العلاقة

en: view count
ar: عدد المشاهدات

en: rating
ar: التقييم

en: randomly
ar: عشوائي

en: position in a playlist
ar: المكان على قائمة العرض

en: comment count
ar: عدد التعليقات

en: length
ar: الطول

en: title
ar: العنوان

en: date published (newest first)
ar: الأحدث

en: date published (oldest first)
ar: الأقدم

en: Video %s not found
ar: فيديو %s لم يتم العثور على

en: No matching videos
ar: لا توجد فيديوهات متطابقة

en: Search
ar: بحث

en: Maximum number of characters to display in video descriptions. Set to 0 for no limit.
ar: الحد الأعلى للخانات في وصف ‫(‬ضع صفر ٠ لرفع الحد‫)‬

en: Height (px) of thumbs
ar: طول صور المعاينة

en: Default is 90.
ar: الافتراضي هو 90.

en: Width (px) of thumbs
ar: عرض صور المعاينة

en: Default is 120.
ar: الافتراضي هو 120.

en: Use relative dates
ar: استعمل التواريخ النسبية

en: e.g. "yesterday" instead of "November 3, 1980".
ar: على سبيل المثال "أمس " بدلا من "3 نوفمبر 1980 ".

en: Advanced
ar: متقدمة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Set the textual formatting of date information for videos. See <a href="http://us.php.net/date" target="_blank">date</a> for examples.
ar: نسق نص التاريخ كما هو متعارف عليه في php

en: Video blacklist
ar: فيديو القائمة السوداء

en: A list of video IDs that should never be displayed.
ar: قائمة معرفات الفيديو التي لا ينبغي أبدا أن يظهر.

en: Enable debugging
ar: شغل الdebugging

en: If checked, anyone will be able to view your debugging information. This is a rather small privacy risk. If you're not having problems with TubePress, or you're worried about revealing any details of your TubePress pages, feel free to disable the feature.
ar: اذا شغلت هذه الخاصية فسوف تكون معلومات الdebuggin مكشوفة للجميع

en: Enable API cache
ar: شغل الكاش للطلبات

en: Default is 20. Maximum is 50.
ar: الافتراضي هو 20. الحد الأقصى هو 50.

en: Show pagination above thumbnails
ar: اظهر ارقام الصفحات و التصفح في أعلى صور العاينة

en: Show pagination below thumbnails
ar: اظهر ارقام الصفحات و التصفح في أسفل صور العاينة

en: Use high-quality thumbnails
ar: استعمل صور معاينة عالية الدقة

en: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)" target="_blank">Ajax</a>-enabled pagination
ar: استعمل ارقام تصفح باستخدام ajax

en: Only applies to galleries that span multiple pages.
ar: ينطبق فقط على صالات العرض التي تمتد عدة صفحات.

en: Max height (px)
ar: الحد الأعلى للطول بالبكسل

en: Default is 350.
ar: الافتراضي هو 350.

en: Default is 425.
ar: الافتراضي هو 425.

en: Thumbnails
ar: الصور المصغرة

en: Feed
ar: موجز

en: Cache
ar: الذاكرة المؤقّتة

en: in a "detached" location (see the documentation)
ar: في "منفصلة " موقع (راجع وثائق)

en: Thumbnails per page
ar: الصور المصغرة في الصفحة

en: Show each video's...
ar: مشاهدة كل الفيديو ...

en: Enable JavaScript API
ar: جافا سكريبت API

en: Allow TubePress to communicate with the embedded video player via JavaScript. This incurs a very small performance overhead, but is required for some features.
ar: تسمح TubePress على التواصل مع لاعب الفيديو جزءا لا يتجزأ عن طريق سكريبت. هذا تتكبد النفقات العامة الأداء صغيرة جدا، ولكن مطلوب من أجل بعض الميزات.

en: Play videos sequentially without user intervention
ar: تشغيل ملفات الفيديو بشكل متسلسل دون تدخل المستخدم

en: When a video finishes, this will start playing the next video in the gallery.
ar: عند انتهاء الفيديو، هذا وسوف تبدأ اللعب في الفيديو التالي في المعرض.

en: Enable HTTPS
ar: تمكين HTTPS

en: Serve thumbnails and embedded video player over a secure connection.
ar: خدمة الصور المصغرة ومشغل الفيديو المدمجة عبر اتصال آمن.

en: Provider default
ar: الافتراضية من المقدم

en: Implementation
ar: التطبيق

en: The brand of the embedded player. Default is the provider's player (YouTube, Vimeo, etc).
ar: العلامة التجارية من لاعب المضمنة. الافتراضي هو لاعب الموفر (يوتيوب، فيميو، الخ).

en: Not all sort orders can be applied to all gallery types. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more info.
ar: ليس كل أنواع الترتيب متاحة لجميع أنواع العروض

en: Cache directory
ar: دليل ذاكرة التخزين المؤقت

en: Leave blank to attempt to use your system's temp directory. Otherwise enter the absolute path of a writeable directory.
ar: اترك المساحة فارغة لمحاولة استخدام دليل Temp النظام الخاص بك. أدخل خلاف ذلك المسار المطلق دليل للكتابة.

en: Cache expiration time (seconds)
ar: ذاكرة التخزين المؤقت وقت انتهاء الصلاحية (ثواني)

en: Store API responses in a cache file to significantly reduce load times for your galleries at the slight expense of freshness.
ar: ردود API مخزن في ملف ذاكرة التخزين المؤقت إلى الحد بشكل كبير من العبء لصالات العرض الخاصة بك على حساب طفيف من نضارة.

en: Cache entries will be considered stale after the specified number of seconds. Default is 3600 (one hour).
ar: وسوف ينظر إدخالات ذاكرة التخزين المؤقت التي لا معنى لها بعد عدد محدد من الثواني. الافتراضي هو 3600 (ساعة واحدة).

en: Only show options applicable to...
ar: تظهر فقط خيارات تنطبق على ...

en: Cache cleaning factor
ar: عامل تنظيف ذاكرة التخزين المؤقت

en: Which videos?
ar: أي فيديو؟

en: If you enter X, the entire cache will be cleaned every 1/X cache writes. Enter 0 to disable cache cleaning.
ar: إذا قمت بإدخال X، سيتم تنظيف ذاكرة التخزين المؤقت بالكامل يكتب كل 1 / X ذاكرة التخزين المؤقت. أدخل 0 لتعطيل تنظيف ذاكرة التخزين المؤقت.

en: Per-page sort order
ar: لكل صفحه ترتيب الفرز

en: Theme
ar: التصميم

en: Additional sort order applied to each individual page of a gallery
ar: ترتيب الفرز إضافية تطبق على كل صفحة فردية من معرض

en: The TubePress theme to use for this gallery. Your themes can be found at <code>%s</code>, and default themes can be found at <code>%s</code>.
ar: موضوع TubePress لاستخدامها لهذا المعرض. المواضيع الخاصة بك ويمكن الاطلاع على برمجيات <code> %s </code>، والموضوعات الافتراضية يمكن العثور على برمجيات <code>%s</code>.

en: Loop
ar: تكرار

en: HTTP method
ar: طريقة HTTP

en: Continue playing the video until the user stops it.
ar: مواصلة تشغيل الفيديو حتى يتوقف المستخدم ذلك.

en: Defines the HTTP method used in most TubePress Ajax operations
ar: يحدد أسلوب HTTP المستخدم في معظم عمليات اياكس TubePress

en: Show title and rating before video starts
ar: أظهر العنوان و التقييم قبل اظهار الفيديو

en: normally (at the top of your gallery)
ar: عادي ‫(‬في أعلى العرض‫)‬

en: Meta
ar: التعريف

en: in a popup window
ar: في صفحة جديدة

en: Maximum total videos to retrieve
ar: الحد الأقصى للفيديوهات التي ستستقدم

en: from the video's original YouTube page
ar: في صفحة يوتوب الرئيسية

en: This can help to reduce the number of pages in your gallery. Set to "0" to remove any limit.
ar: هذا قد يقلل عدد الصفحات في العرض‫.‬ اجعل الخاصة صفراً لرفع الحد

en: from the video's original Vimeo page
ar: في صفحة فيميو الرئيسية

en: Note: this option cannot be used with the "randomize thumbnails" feature.
ar: ملاحظة: هذا الخيار لا يمكن أن تستخدم مع "بطريقة عشوائية مصغرات " ميزة .

en: with FancyBox
ar: باستخدام FancyBox

en: Restrict search results to videos from author
ar: تقييد نتائج البحث إلى أشرطة الفيديو من المؤلف

en: with TinyBox
ar: باستخدام TinyBox

en: A YouTube or Vimeo user name. Only applies to search-based galleries.
ar: اسم المستخدم يوتيوب أو فيميو. ينطبق فقط على صالات العرض القائمة على البحث.

en: with jqModal
ar: باستخدام jqModal

en: Use "fluid" thumbnails
ar: استخدام "السائل " مصغرات

en: with Shadowbox
ar: باستخدام Shadowbox

en: Dynamically set thumbnail spacing based on the width of their container.
ar: تعيين تباعد تصغير حيوي استنادا إلى عرض من الحاويات الخاصة بهم.

en: statically (page refreshes on each thumbnail click)
ar: ثابتة ‫(‬الصفحة تتحدث مع كل نقرة على صور العرض‫)‬

en: "Lazy" play videos
ar: "كسلان " تشغيل ملفات الفيديو

en: in a new window on its own
ar: في صفحة جديدة على حدة

en: Auto-play each video after thumbnail click.
ar: صناعة السيارات في اللعب كل الفيديو بعد انقر على الصورة المصغرة.

en: TubePress Options
ar: خيارات presstube

en: Save
ar: حفظ

en: Auto-play all videos
ar: شغل الفيديو تلقائياً

en: Play each video
ar: شغل كل الفيديوهات

en: Player
ar: مشغل

en: Maximum description length
ar: الحد الأعلى لطول الوصف

en: Randomize thumbnail images
ar: بطريقة عشوائية الصور المصغرة

en: Max width (px)
ar: أقصى عرض بالبكسل

en: random
ar: عشوائي

en: Displays YouTube or Vimeo videos with TubePress
ar: يعرض موقع يوتيوب أو فيميو الفيديو مع TubePress

en: Shortcode keyword
ar: كلمات مفتاحية لShortcode

en: The word you insert (in plaintext, between square brackets) into your posts/pages to display a gallery.
ar: الكلمة التي تضعها في النص لعرض الفيديوهات

en: TubePress shortcode for the widget. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a>.
ar: الshortcode للقوائم الجانبية

en: Here you can set the default options for TubePress. Each option here can be overridden on a per page/post basis with TubePress shortcodes. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more information.
ar: هنا يمكنك تعيين الخيارات الافتراضية للTubePress. كل خيار هنا يمكن تجاوزها في الصفحة / آخر في أساس الهاتفية القصيرة مع TubePress. راجع <a href="http://tubepress.com/documentation"> الوثائق </a> للحصول على مزيد من المعلومات.

en: Videos uploaded by this Vimeo user
ar: الفيديوهات هذا المستخدم في فيميو

en: Videos this Vimeo user likes
ar: الفيديوهات التي تعجب مستخدم فيميو هذا

en: Videos this Vimeo user appears in
ar: الفيديوهات التي يظهر فيها مستخدم فيميو هذا

en: Vimeo search for
ar: بحث في فيميو‫‬

en: Videos credited to this Vimeo user (either appears in or uploaded by)
ar: الفيديوهات المنسوبة لمستخدم فيميو هذا ‫(‬إذا كانت مرفوعه منه أو ظهر فيها‫)‬

en: Videos in this Vimeo channel
ar: الفيديوهات في قناة فيميو هذه

en: Videos from this Vimeo album
ar: الفيديوهات في ألبوم فيميو هذا

en: Videos from this Vimeo group
ar: الفيديوهات في مجموعة فيميو هذه

en: Vimeo API "Consumer Key"
ar: فيميو API "مفتاح المستهلك "

en: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new" target="_blank">Click here</a> to register for a consumer key and secret.
ar: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new"> اضغط هنا </a> للتسجيل للحصول على مفتاح المستهلك وسرية.

en: Vimeo API "Consumer Secret"
ar: فيميو API "سرية المستهلك "

en: Main color
ar: اللون الأساسي

en: Vimeo
ar: موقع فيميو

en: Number of "likes"
ar: عدد المعجبين

en: Videos related to this YouTube video
ar: مقاطع الفيديو ذات الصلة لهذا الفيديو يوتيوب

en: today
ar: اليوم

en: all time
ar: على مر الزمن

en: Average rating
ar: تقييم

en: Number of ratings
ar: التقييمات

en: Fade progress bar and video controls
ar: تتلاشى شريط التقدم والضوابط الفيديو

en: Fade progress bar only
ar: تتلاشى شريط التقدم فقط

en: Disable fading - always show both
ar: تعطيل يتلاشى - تظهر دائما على حد سواء

en: After video playback begins, choose which elements (if any) of the embedded video player to automatically hide.
ar: بعد بدء تشغيل الفيديو، واختيار العناصر التي (إن وجدت) من لاعب الفيديو جزءا لا يتجزأ من لإخفاء تلقائيا.

en: YouTube API Developer Key
ar: مفتاح المطور عند يوتوب

en: YouTube will use this developer key for logging and debugging purposes if you experience a service problem on their end. You can register a new client ID and developer key <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/" target="_blank">here</a>. Don't change this unless you know what you're doing.
ar: ضع مفتاح الAPI لدى يوتوب في حالة ارادتك لتعقب المشاكل لدى يوتوب

en: Filter "racy" content
ar: رشح الأعمال الحساسة

en: Don't show videos that may not be suitable for minors.
ar: لا تظهر الفيديوهات التي لا تلائم الصغار

en: none
ar: بدون

en: moderate
ar: تحرير

en: strict
ar: متشدد

en: Show related videos
ar: اظهر الفيديوهات المشابهة

en: Toggles the display of related videos after a video finishes.
ar: تبديل عرض مقاطع الفيديو ذات الصلة بعد انتهاء الفيديو.

en: "Modest" branding
ar: "متواضع " العلامات التجارية

en: Hide the YouTube logo from the control area.
ar: إخفاء شعار يوتيوب من منطقة التحكم.

en: Show closed captions by default
ar: إظهار التسميات التوضيحية المغلقة بشكل افتراضي

en: Disable keyboard controls
ar: تعطيل عناصر تحكم لوحة المفاتيح

en: Show video annotations by default
ar: مشاهدة الشروح الفيديو افتراضيا

en: Show or hide video controls
ar: إظهار أو إخفاء الضوابط الفيديو

en: Show controls - load Flash player immediately
ar: مشاهدة الضوابط - فلاش تحميل اعب على الفور

en: Show controls - load Flash player when playback begins
ar: مشاهدة الضوابط - تحميل فلاش لاعب عندما يبدأ تشغيل

en: Hide controls
ar: إخفاء الضوابط

en: YouTube player theme
ar: يوتيوب لاعب موضوع

en: Dark
ar: مظلم

en: Light
ar: لايت

en: YouTube limits this to 1,000 results.
ar: يوتيوب يحد هذا إلى 1،000 نتائج.

en: Most videos come with several thumbnails. By selecting this option, each time someone views your gallery they will see the same videos with each video's thumbnail randomized. Note: this option cannot be used with the "high quality thumbnails" feature.
ar: معظم أفلام الفيديو تأتي مع العديد من الصور المصغرة. عن طريق تحديد هذا الخيار، كل مرة يقوم شخص ما تنظر معرض الصور الخاص بك وسوف نرى نفس الفيديو مع كل الفيديو المصغرة العشوائية. ملاحظة: هذا الخيار لا يمكن استخدامها مع "الصور المصغرة ذات جودة عالية " الميزة.

en: reversed position in a playlist
ar: موقف عكس في لائحة تشغيل

en: Only retrieve embeddable videos
ar: استقدم الفيديوهات ذات خاصية الادماج فقط

en: Some videos have embedding disabled. Checking this option will exclude these videos from your galleries.
ar: بعض الفيديوهات لا تسمح بالادماج و تشغيل هذه الخاصية سيستثني هذه الفيديوهات

en: Allow fullscreen playback.
ar: تسمح تشغيل على كامل الشاشة.

en: This YouTube user's "favorites"
ar: "المفضلة " هذا المستخدم لموقع YouTube

en: This YouTube playlist
ar: هذه القائمة

en: Most-viewed YouTube videos from
ar: أكثر الفيديوهات مشاهدة من

en: YouTube search for
ar: بحث في يوتوب‫‬

en: Videos from this YouTube user
ar: فيديوهات من هذا المستخدم في يوتوب

en: JW Player (by Longtail Video)
ar: JW لاعب (عن طريق الذيل الطويل فيديو)

en: JW Player
ar: JW بلاير

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Front color
ar: لون الخط

en: Light color
ar: لون ضوء

en: Screen color
ar: لون الشاشة
