TubePress - en to fa translation catalogue (177 entries)

en: next
fa: بعد

en: prev
fa: قبلی

en: Author
fa: نویسنده

en: Category
fa: رده

en: Description
fa: تعریف

en: ID
fa: شناسایی

en: Keywords
fa: کلید واژه ها

en: Title
fa: عنوان

en: Date posted
fa: تاریخ عضویت

en: Runtime
fa: در زمان اجرا

en: View count
fa: تعداد مشاهده

en: Order videos by
fa: فیلم های سفارش داده شده توسط

en: relevance
fa: ارتباط

en: view count
fa: تعداد مشاهده

en: rating
fa: رتبه

en: randomly
fa: به صورت تصادفی

en: position in a playlist
fa: موقعیت در یک لیست پخش

en: comment count
fa: تعداد نظر

en: length
fa: طول

en: title
fa: عنوان

en: date published (newest first)
fa: تاریخ انتشار (اول جدیدترین)

en: date published (oldest first)
fa: تاریخ انتشار (اول قدیمیها)

en: Video %s not found
fa: ویدئو %s یافت نشد

en: No matching videos
fa: عدم تطبیق فیلم

en: Search
fa: جستجو

en: Maximum number of characters to display in video descriptions. Set to 0 for no limit.
fa: حداکثر تعداد کاراکتر برای نمایش در توصیف های ویدئویی. مجموعه را به 0 برای هیچ محدودیتی.

en: Height (px) of thumbs
fa: قد (پیکسل) از شست

en: Default is 90.
fa: پیش فرض 90 است.

en: Width (px) of thumbs
fa: عرض (پیکسل) از شست

en: Default is 120.
fa: پیش فرض 120 است.

en: Use relative dates
fa: استفاده از تاریخ نسبی

en: e.g. "yesterday" instead of "November 3, 1980".
fa: به عنوان مثال  "دیروز " به جای  "نوامبر 3، 1980 ".

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Date format
fa: فرمت تاریخ

en: Set the textual formatting of date information for videos. See <a href="http://us.php.net/date" target="_blank">date</a> for examples.
fa: تنظیم قالب بندی متنی اطلاعات تاریخ برای ویدیوها. برای نمونه <a href="http://us.php.net/date"> تاریخ</a>.

en: Video blacklist
fa: ویدئو لیست سیاه

en: A list of video IDs that should never be displayed.
fa: لیستی از شناسه تصویری است که هرگز نباید نمایش داده می شود.

en: Enable debugging
fa: فعال کردن اشکال زدایی

en: If checked, anyone will be able to view your debugging information. This is a rather small privacy risk. If you're not having problems with TubePress, or you're worried about revealing any details of your TubePress pages, feel free to disable the feature.
fa: در صورت انتخاب، هر کسی قادر خواهد بود برای دیدن اطلاعات اشکال زدایی خود را. این خطر حفظ حریم خصوصی نسبتا کوچک است. اگر شما با داشتن مشکلات با TubePress، و یا شما در مورد آشکار هیچکدام از جزئیات صفحات TubePress شما را نگران، احساس رایگان برای غیر فعال کردن این ویژگی است.

en: Enable API cache
fa: فعال کردن کش API

en: Default is 20. Maximum is 50.
fa: پیش فرض 20 است. حداکثر 50 سال است.

en: Show pagination above thumbnails
fa: نمایش صفحه بندی فوق ریز

en: Show pagination below thumbnails
fa: نمایش صفحه بندی در زیر عکسها

en: Use high-quality thumbnails
fa: استفاده از عکسها با کیفیت بالا

en: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)" target="_blank">Ajax</a>-enabled pagination
fa: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)"> آژاکس </a> صفحه بندی را فعال کنید

en: Only applies to galleries that span multiple pages.
fa: فقط به گالری که اندازهشان چند صفحه صدق می کند.

en: Max height (px)
fa: حداکثر ارتفاع (پیکسل)

en: Default is 350.
fa: پیش فرض 350 است.

en: Default is 425.
fa: پیش فرض 425 است.

en: Thumbnails
fa: ریز عکسها به

en: Feed
fa: خوراک

en: Cache
fa: نهانگاه

en: in a "detached" location (see the documentation)
fa: در  "جدا " محل (اسناد)

en: Thumbnails per page
fa: ریز عکسها در صفحه

en: Show each video's...
fa: نمایش هر ویدیو ...

en: Enable JavaScript API
fa: فعال کردن جاوا اسکریپت API

en: Allow TubePress to communicate with the embedded video player via JavaScript. This incurs a very small performance overhead, but is required for some features.
fa: اجازه TubePress برای برقراری ارتباط با دستگاه پخش ویدئو های جاسازی شده از طریق جاوا اسکریپت. این متحمل سربار عملکرد بسیار کوچک است، اما برای برخی از ویژگی های مورد نیاز است.

en: Play videos sequentially without user intervention
fa: پخش فیلم ها پی در پی بدون دخالت کاربر

en: When a video finishes, this will start playing the next video in the gallery.
fa: وقتی یک ویدیو پس از اتمام، این شروع بازی ویدیوی بعدی در گالری.

en: Enable HTTPS
fa: فعال کردن HTTPS

en: Serve thumbnails and embedded video player over a secure connection.
fa: خدمت عکسها و پخش ویدئو های جاسازی شده را روی یک اتصال امن.

en: Provider default
fa: به طور پیش فرض ارائه دهنده

en: Implementation
fa: اجرا

en: The brand of the embedded player. Default is the provider's player (YouTube, Vimeo, etc).
fa: نام تجاری از پخش جاسازی شده است. پیش فرض از بازیکن ارائه دهنده (یوتیوب، Vimeo، و غیره) است.

en: Not all sort orders can be applied to all gallery types. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more info.
fa: تمام سفارشات مرتب سازی بر را می توان به انواع گالری استفاده شود. <a href="http://tubepress.com/documentation"> شده مستندات </a> برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید.

en: Cache directory
fa: دایرکتوری کش

en: Leave blank to attempt to use your system's temp directory. Otherwise enter the absolute path of a writeable directory.
fa: اگر فیلد را خالی بگذارید برنامه را به تلاش برای استفاده از دایرکتوری موقت سیستم شما. در غیر این صورت مسیر مطلق یک دایرکتوری نوشتن است را وارد کنید.

en: Cache expiration time (seconds)
fa: زمان انقضا کش (ثانیه)

en: Store API responses in a cache file to significantly reduce load times for your galleries at the slight expense of freshness.
fa: پاسخ فروشگاه API در یک فایل ذخیره سازی به میزان قابل توجهی کاهش بار بار برای گالری های خود را در هزینه اندکی از طراوت.

en: Cache entries will be considered stale after the specified number of seconds. Default is 3600 (one hour).
fa: نوشته های کش کهنه خواهد شد پس از تعداد مشخصی از ثانیه در نظر گرفته شده است. پیش فرض 3600 (یک ساعت) است.

en: Only show options applicable to...
fa: تنها گزینه های قابل اجرا را نشان می دهد ...

en: Cache cleaning factor
fa: عامل تمیز کردن کش

en: Which videos?
fa: کدام فیلم؟

en: If you enter X, the entire cache will be cleaned every 1/X cache writes. Enter 0 to disable cache cleaning.
fa: اگر شما وارد X، تمام حافظه پنهان خواهد شد تمیز هر 1 / کش X می نویسد. را وارد کنید 0 برای غیر فعال کردن تمیز کردن کش.

en: Per-page sort order
fa: ترتیب در هر صفحه

en: Theme
fa: موضوع

en: Additional sort order applied to each individual page of a gallery
fa: مرتب سازی اضافی اعمال شده به هر صفحه منحصر به فرد یک گالری

en: The TubePress theme to use for this gallery. Your themes can be found at <code>%s</code>, and default themes can be found at <code>%s</code>.
fa: این موضوع TubePress برای این گالری استفاده کنید. تم های خود را در به <code> یافت را می توان %s </code> کد>، و تم پیش فرض را می توان در به <code>%s</code> کد.

en: Loop
fa: حلقه

en: HTTP method
fa: روش HTTP

en: Continue playing the video until the user stops it.
fa: ادامه بازی های ویدئویی تا زمانی که کاربر به آن متوقف می شود.

en: Defines the HTTP method used in most TubePress Ajax operations
fa: روش HTTP در اکثر عملیات آژاکس TubePress استفاده را معرفی می کند

en: Show title and rating before video starts
fa: نمایش عنوان و رتبه قبل از شروع ویدیو

en: normally (at the top of your gallery)
fa: به طور معمول (در بالای گالری شما)

en: Meta
fa: متا

en: in a popup window
fa: در پنجره

en: Maximum total videos to retrieve
fa: فیلم در کل حداکثر برای بازیابی

en: from the video's original YouTube page
fa: از صفحه اصلی یوتیوب ویدیو

en: This can help to reduce the number of pages in your gallery. Set to "0" to remove any limit.
fa: این می تواند کمک به کاهش تعداد صفحات در گالری شما. تنظیم به  "0 " به حذف هر گونه محدودیت.

en: from the video's original Vimeo page
fa: از صفحه اصلی Vimeo ویدیو

en: Note: this option cannot be used with the "randomize thumbnails" feature.
fa: توجه: از این گزینه می توانید با  "تصادفی ریز عکسها به " ویژگی استفاده نمی شود.

en: with FancyBox
fa: با FancyBox

en: Restrict search results to videos from author
fa: محدود کردن نتایج جستجو برای ویدئو ها از نویسنده

en: with TinyBox
fa: با TinyBox

en: A YouTube or Vimeo user name. Only applies to search-based galleries.
fa: نام کاربری یوتیوب و Vimeo. فقط به گالری جستجو بر اساس صدق می کند.

en: with jqModal
fa: با jqModal

en: Use "fluid" thumbnails
fa: استفاده از  "مایع " ریز

en: with Shadowbox
fa: با Shadowbox

en: Dynamically set thumbnail spacing based on the width of their container.
fa: به صورت پویا تنظیم فاصله تصویر بند انگشتی و بر اساس عرض از ظرف خود را.

en: statically (page refreshes on each thumbnail click)
fa: آماری (تازه صفحه در هر ریز عکس کلیک کنید)

en: "Lazy" play videos
fa:  "تنبل " پخش فیلم

en: in a new window on its own
fa: در پنجره جدید به خودی خود

en: Auto-play each video after thumbnail click.
fa: خودکار بازی هر ویدیو پس از تصویر بند انگشتی را کلیک کنید.

en: TubePress Options
fa: تنظیمات TubePress

en: Save
fa: جویی در هزینه

en: Auto-play all videos
fa: خودکار بازی تمام ویدیوها

en: Play each video
fa: بازی هر ویدیو

en: Player
fa: نوازنده

en: Maximum description length
fa: حداکثر طول توضیحات

en: Randomize thumbnail images
fa: تصادفی تصاویر تصویر بند انگشتی

en: Max width (px)
fa: حداکثر عرض (پیکسل)

en: random
fa: تصادفی

en: Displays YouTube or Vimeo videos with TubePress
fa: نمایش فیلم ها یوتیوب و Vimeo با TubePress

en: Shortcode keyword
fa: کلمات کلیدی کوتاه

en: The word you insert (in plaintext, between square brackets) into your posts/pages to display a gallery.
fa: کلمه ای را وارد کنید (در متن، بین براکت مربع) به پستها / صفحات خود را به نمایش گالری.

en: TubePress shortcode for the widget. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a>.
fa: برای ویجت TubePress کوتاه. مشاهده <a href="http://tubepress.com/documentation"> شده مستندات </a>.

en: Here you can set the default options for TubePress. Each option here can be overridden on a per page/post basis with TubePress shortcodes. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more information.
fa: در اینجا شما می توانید گزینه های پیش فرض برای TubePress تنظیم کنید. هر گزینه ای در اینجا می تواند بازنویسی شود بر روی صفحه / پست هر با TubePress کد کوتاه. <a href="http://tubepress.com/documentation"> شده مستندات </a> برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید.

en: Videos uploaded by this Vimeo user
fa: فیلم ها آپلود شده توسط این کاربر Vimeo

en: Videos this Vimeo user likes
fa: فیلم این کاربر Vimeo دوست

en: Videos this Vimeo user appears in
fa: فیلم این کاربر Vimeo به نظر می رسد در

en: Vimeo search for
fa: جستجو Vimeo

en: Videos credited to this Vimeo user (either appears in or uploaded by)
fa: فیلم ها اعتبار به این کاربر Vimeo (چه در به نظر می رسد و یا آپلود)

en: Videos in this Vimeo channel
fa: فیلم ها در این کانال Vimeo

en: Videos from this Vimeo album
fa: فیلم ها از این آلبوم Vimeo

en: Videos from this Vimeo group
fa: فیلم ها را از این گروه Vimeo

en: Vimeo API "Consumer Key"
fa: Vimeo API  "کلید مصرف کننده "

en: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new" target="_blank">Click here</a> to register for a consumer key and secret.
fa: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new"> اینجا را کلیک کنید </a> برای یک کلید مصرف کنندگان و راز ثبت نام کنید.

en: Vimeo API "Consumer Secret"
fa: Vimeo API  "راز مصرف کننده "

en: Main color
fa: رنگ اصلی

en: Number of "likes"
fa: تعداد  "دوست داشتن "

en: Videos related to this YouTube video
fa: فیلم مربوط به این ویدیو یوتیوب

en: today
fa: امروز

en: all time
fa: تمام زمان

en: Average rating
fa: میانگین امتیاز

en: Number of ratings
fa: تعدادی از رتبه های

en: Fade progress bar and video controls
fa: محو شدن نوار پیشرفت و کنترل های ویدئویی

en: Fade progress bar only
fa: تنها محو شدن نوار پیشرفت

en: Disable fading - always show both
fa: غیر فعال کردن محو شدن - همیشه هر دو را نشان می دهد

en: After video playback begins, choose which elements (if any) of the embedded video player to automatically hide.
fa: پس از پخش ویدئو آغاز می شود، را انتخاب کنید که عناصر (در صورت وجود) از پخش ویدئو های جاسازی شده به طور خودکار مخفی.

en: YouTube API Developer Key
fa: یوتیوب API توسعهدهنده کلید

en: YouTube will use this developer key for logging and debugging purposes if you experience a service problem on their end. You can register a new client ID and developer key <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/" target="_blank">here</a>. Don't change this unless you know what you're doing.
fa: یوتیوب این کلید توسعهدهنده برای ورود به سیستم و اشکال زدائی اهداف استفاده از اگر شما تجربه مشکل سرویس در پایان خود. شما می توانید یک شناسه مشتری جدید و کلید توسعه برای ثبت نام اینجا و <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/"> اینجا </a>. آیا این را تغییر نمی دهد مگر اینکه شما می دانید آنچه شما انجام می دهند.

en: Filter "racy" content
fa: فیلتر  "با نشاط " محتوا

en: Don't show videos that may not be suitable for minors.
fa: آیا فیلم ها که ممکن است مناسب برای افراد زیر سن قانونی نشان می دهد نیست.

en: none
fa: هیچ یک

en: moderate
fa: متوسط

en: strict
fa: سخت

en: Show related videos
fa: نمایش ویدیوهای مرتبط

en: Toggles the display of related videos after a video finishes.
fa: پستی نمایش ویدیوهای مرتبط پس از اتمام ویدئو.

en: "Modest" branding
fa:  "متوسط ​​" نام تجاری

en: Hide the YouTube logo from the control area.
fa: مخفی کردن لوگوی یوتیوب از منطقه شاهد.

en: Show closed captions by default
fa: نمایش نوشتن شرح تصاویر و بسته به طور پیش فرض

en: Disable keyboard controls
fa: غیر فعال کردن کنترل های صفحه کلید

en: Show video annotations by default
fa: نمایش حاشیه نویسی های ویدئویی به طور پیش فرض

en: Show or hide video controls
fa: نمایش یا پنهان کردن کنترل های ویدئویی

en: Show controls - load Flash player immediately
fa: نمایش کنترل های - فلش پلیر بار بلافاصله

en: Show controls - load Flash player when playback begins
fa: نمایش کنترل - بار پخش فلش در هنگام پخش شروع می شود

en: Hide controls
fa: مخفی شود کنترل

en: YouTube player theme
fa: تم پخش کننده YouTube

en: Dark
fa: تاریک

en: Light
fa: نور

en: YouTube limits this to 1,000 results.
fa: یوتیوب این محدودیت تا 1،000 نتایج.

en: Most videos come with several thumbnails. By selecting this option, each time someone views your gallery they will see the same videos with each video's thumbnail randomized. Note: this option cannot be used with the "high quality thumbnails" feature.
fa: اکثر فیلم ها با چند ریز می آیند. با انتخاب این گزینه، هر بار که کسی می داند، گالری خود را به آنها را از همان فیلم های با هر ویدیو تصویر بند انگشتی تصادفی را ببینید. توجه: از این گزینه می توانید با  "عکسها با کیفیت بالا " ویژگی استفاده نمی شود.

en: reversed position in a playlist
fa: موقعیت معکوس در یک لیست پخش

en: Only retrieve embeddable videos
fa: فقط فیلم ها درج بازیابی

en: Some videos have embedding disabled. Checking this option will exclude these videos from your galleries.
fa: برخی از فیلم ها تعبیه غیر فعال شده است. غیرفعال کردن این گزینه این فیلم ها از گالری های خود را حذف کنید.

en: Allow fullscreen playback.
fa: اجازه پخش تمام صفحه.

en: This YouTube user's "favorites"
fa:  "مورد علاقه " این کاربر YouTube

en: This YouTube playlist
fa: این لیست پخش یوتیوب

en: Most-viewed YouTube videos from
fa: فیلم های یوتیوب بیشتر بازدید از

en: YouTube search for
fa: جستجوی YouTube برای

en: Videos from this YouTube user
fa: فیلم ها از این کاربر YouTube

en: JW Player (by Longtail Video)
fa: JW پلیر (توسط Longtail ویدئو)

en: JW Player
fa: JW پلیر

en: Background color
fa: رنگ پس زمینه

en: Front color
fa: رنگ جلو

en: Light color
fa: رنگ نور

en: Screen color
fa: رنگ صفحه نمایش
