TubePress - en to fi translation catalogue (170 entries)

en: next
fi: seuraava

en: prev
fi: edellinen

en: Author
fi: Tekijä

en: Category
fi: Kategoria

en: Description
fi: Kuvaus

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Title
fi: Otsikko

en: Date posted
fi: Julkaistu

en: Runtime
fi: Kesto

en: View count
fi: Katsottu

en: Order videos by
fi: Videoiden järjestys

en: relevance
fi: relevanssi

en: view count
fi: katselukerrat

en: rating
fi: tähtiluokitus

en: randomly
fi: satunnaisesti

en: position in a playlist
fi: sijainti soittolistassa

en: comment count
fi: kommenttien määrä

en: length
fi: pituus

en: title
fi: otsikko

en: date published (newest first)
fi: uusimmat

en: date published (oldest first)
fi: vanhimmat

en: Video %s not found
fi: Video %s ei löytynyt

en: No matching videos
fi: Ei hakutuloksia

en: Search
fi: Haku

en: Maximum number of characters to display in video descriptions. Set to 0 for no limit.
fi: Maksimimäärä merkkejä, joita näytetään videoiden kuvauksissa. 0 näyttää aina koko kuvauksen.

en: Height (px) of thumbs
fi: Esikatselukuvien korkeus pikseleinä

en: Default is 90.
fi: Oletus on 90.

en: Width (px) of thumbs
fi: Esikatselukuvien leveys pikseleinä

en: Default is 120.
fi: Oletus on 120.

en: Use relative dates
fi: Käytä suhteellisia päivämääriä

en: e.g. "yesterday" instead of "November 3, 1980".
fi: esim. "eilen" tämän sijaan: "marraskuun 3, 1980".

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Date format
fi: Päivämäärän esitysmuoto

en: Set the textual formatting of date information for videos. See <a href="http://us.php.net/date" target="_blank">date</a> for examples.
fi: Videoiden päivämäärätiedon esitystapa. Katso <a href="http://us.php.net/date">date</a>.

en: Video blacklist
fi: Videoiden musta lista

en: A list of video IDs that should never be displayed.
fi: Lista videoiden ID:istä, joita et halua näyttää

en: Enable debugging
fi: Ota debuggaus käyttöön

en: If checked, anyone will be able to view your debugging information. This is a rather small privacy risk. If you're not having problems with TubePress, or you're worried about revealing any details of your TubePress pages, feel free to disable the feature.
fi: Kuka tahansa voi nähdä debug-tiedot. Tämä on melko pieni tietoturvariski. Jos sinulla ei kuitenkaan ole ongelmia TubePressin kanssa, tai olet huolissasi TubePress-sivujen yksityiskohtien julkisesta näkymisestä, ota tämä pois käytöstä.

en: Enable API cache
fi: Käytä välimuistia

en: Default is 20. Maximum is 50.
fi: Oletus on 20, maksimi 50.

en: Show pagination above thumbnails
fi: Näytä sivutus gallerian yläpuolella

en: Show pagination below thumbnails
fi: Näytä sivutus gallerian alapuolella

en: Use high-quality thumbnails
fi: Käytä korkeatasoisia esikatselukuvia

en: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)" target="_blank">Ajax</a>-enabled pagination
fi: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)">Ajax</a>-sivutus

en: Only applies to galleries that span multiple pages.
fi: Vaikuttaa vain gallerioihin, jotka on jaettu useammalle sivulle

en: Max height (px)
fi: Maksimikorkeus (px)

en: Default is 350.
fi: Oletus on 350.

en: Default is 425.
fi: Oletus on 425.

en: Thumbnails
fi: Pikkukuvat

en: Feed
fi: Syötteen asetukset

en: Cache
fi: Välimuisti

en: in a "detached" location (see the documentation)
fi: in "omakotitalo" sijainti (katso dokumentaatio)

en: Thumbnails per page
fi: Videoita sivulla

en: Show each video's...
fi: Näytä jokaisen videon ...

en: Enable JavaScript API
fi: Ota JavaScript API

en: Allow TubePress to communicate with the embedded video player via JavaScript. This incurs a very small performance overhead, but is required for some features.
fi: Salli TubePress kommunikoida upotettu videosoitin kautta JavaScript. Tämä aiheutuu hyvin pieni suorituskyky yläpuolella, mutta on joitakin ominaisuuksia varten.

en: Play videos sequentially without user intervention
fi: Toista videoita peräkkäin ilman käyttäjän toimia

en: When a video finishes, this will start playing the next video in the gallery.
fi: Kun video päättyy, se aloittaa seuraavan videon galleriassa.

en: Enable HTTPS
fi: Ota HTTPS

en: Serve thumbnails and embedded video player over a secure connection.
fi: Tarjoile pikkukuvat ja piintynyt videosoitin suojatun yhteyden kautta.

en: Provider default
fi: Tarjoajan oletus

en: Implementation
fi: Toteutus

en: The brand of the embedded player. Default is the provider's player (YouTube, Vimeo, etc).
fi: Upotetun soittimen tyyppi. Oletus on tarjoajan oma (YouTube, Vimeo, jne).

en: Not all sort orders can be applied to all gallery types. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more info.
fi: Kaikkia järjestämistapoja ei voi käyttää kaikissa galleriatyypeissä. Katso <a href="http://tubepress.com/documentation">dokumentaatio</a> Lisätietoja.

en: Cache directory
fi: Välimuistihakemisto

en: Leave blank to attempt to use your system's temp directory. Otherwise enter the absolute path of a writeable directory.
fi: Jätä tyhjäksi käyttääksesi järjestelmän oletushakemistoa, tai syötä absoluuttinen hakemistopolku hakemistoon, johon web-palvelimella on kirjoitusoikeudet.

en: Cache expiration time (seconds)
fi: Välimuistin kesto (sekunteina)

en: Store API responses in a cache file to significantly reduce load times for your galleries at the slight expense of freshness.
fi: Tallenna verkkohaut paikallisesti 1 tunniksi. Jokainen haku on kooltaan muutama 100 KB, joten tämän asetuksen käyttöönotto vähentää huomattavasti gallerioiden latausaikoja, tuoreuden kustannuksella.

en: Cache entries will be considered stale after the specified number of seconds. Default is 3600 (one hour).
fi: Välimuistin sisältöä pidetään vanhentuneena määritellyn sekuntimäärän jälkeen. Oletus on 3600 (yksi tunti).

en: Only show options applicable to...
fi: Näytä ainoastaan näiden palveluiden asetukset...

en: Cache cleaning factor
fi: Välimuistin puhdistus

en: Which videos?
fi: Mitkä videot?

en: If you enter X, the entire cache will be cleaned every 1/X cache writes. Enter 0 to disable cache cleaning.
fi: Jos syötät arvoksi X, koko välimuisti tyhjennetään 1/X välimuistiin kirjoituksen yhteydessä. Syötä 0 toiminnon poistamiseksi käytöstä.

en: Per-page sort order
fi: Per-sivun järjestys

en: Theme
fi: Teema

en: Additional sort order applied to each individual page of a gallery
fi: Muita järjestys sovelletaan kuhunkin yksittäiseen sivun galleriassa

en: The TubePress theme to use for this gallery. Your themes can be found at <code>%s</code>, and default themes can be found at <code>%s</code>.
fi: Tälle gallerialle käytettävä TubePress-teema. Teemat löytyvät kansiosta <code>%s</code>, ja oletusteemat löytyvät osoitteesta <code>%s</code>.

en: Loop
fi: Toista

en: HTTP method
fi: HTTP menetelmä

en: Continue playing the video until the user stops it.
fi: Anna videon pyöriä ennen kuin käyttäjä pysäyttää sen

en: Defines the HTTP method used in most TubePress Ajax operations
fi: Määrittelee HTTP menetelmää käytetään useimmissa TubePress Ajax toiminta

en: Show title and rating before video starts
fi: Näytä otsikko ja tähtiluokitus ennen videon alkua

en: normally (at the top of your gallery)
fi: normaali (gallerian yläosassa)

en: Meta
fi: Metatiedot

en: in a popup window
fi: ponnahdusikkuna

en: Maximum total videos to retrieve
fi: Maksimimäärä haettavia videoita

en: from the video's original YouTube page
fi: alkuperäinen YouTube-sivu

en: This can help to reduce the number of pages in your gallery. Set to "0" to remove any limit.
fi: Tällä voit vähentää galleriassa olevien sivujen määrää. Jos et halua rajoittaa videoiden määrää, aseta arvoksi "0".

en: from the video's original Vimeo page
fi: alkuperäinen Vimeo-sivu

en: Note: this option cannot be used with the "randomize thumbnails" feature.
fi: Huom: tätä asetusta ei voi käyttää "Näytä satunnainen esikatselukuva" -asetuksen kanssa

en: with FancyBox
fi: FancyBox

en: Restrict search results to videos from author
fi: Rajoita haku tämän käyttäjän videoihin

en: with TinyBox
fi: TinyBox

en: A YouTube or Vimeo user name. Only applies to search-based galleries.
fi: Pätee vain hakupohjaisiin gallerioihin.

en: with jqModal
fi: jqModal

en: Use "fluid" thumbnails
fi: Käytä "joustavia" esikatselukuvia

en: with Shadowbox
fi: Shadowbox

en: Dynamically set thumbnail spacing based on the width of their container.
fi: Aseta esikatselukuvien välit ympäröivän elementin leveyden perusteella.

en: statically (page refreshes on each thumbnail click)
fi: staattisesti (sivu latautuu uudelleen jokaisella kuvan klikkauksella)

en: "Lazy" play videos
fi: Videoiden soittaminen

en: in a new window on its own
fi: omassa ikkunassa

en: Auto-play each video after thumbnail click.
fi: Video alkaa pyöriä heti esikatselukuvan painamisen jälkeen.

en: TubePress Options
fi: TubePress-asetukset

en: Save
fi: Tallenna

en: Auto-play all videos
fi: Soita kaikki videot automaattisesti

en: Play each video
fi: Käytä videoiden

en: Player
fi: Upotettu soitin

en: Maximum description length
fi: Kuvauksen maksimipituus

en: Randomize thumbnail images
fi: Näytä satunnainen esikatselukuva

en: Max width (px)
fi: Maksimileveys pikseleinä

en: random
fi: satunnainen

en: Displays YouTube or Vimeo videos with TubePress
fi: Näyttää YouTube-videot sivupalkissa

en: Shortcode keyword
fi: Lyhytkoodin avainsana

en: The word you insert (in plaintext, between square brackets) into your posts/pages to display a gallery.
fi: Gallerian generoimiseen käytettävä avainsana (sijoitetaan hakasulkeisiin artikkeleihin/sivuihin).

en: TubePress shortcode for the widget. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a>.
fi: Vimpaimessa käytetty TubePress-lyhytkoodi. Katso <a href="http://tubepress.com/documentation"> dokumentaatio</a>.

en: Here you can set the default options for TubePress. Each option here can be overridden on a per page/post basis with TubePress shortcodes. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more information.
fi: Täällä voit asettaa oletusasetukset TubePress. Kukin optio täällä voi voi ohittaa per sivu / post pohjalta, TubePress lyhytkoodit. Katso <a href="http://tubepress.com/documentation"> asiakirjat </ a> lisätietoja.

en: Videos uploaded by this Vimeo user
fi: Videot Vimeo-käyttäjältä

en: Videos this Vimeo user likes
fi: Tämän Vimeo-käyttäjän suosikit

en: Videos this Vimeo user appears in
fi: Videot, joissa tämä Vimeo-käyttäjä esiintyy

en: Vimeo search for
fi: Vimeo-haku

en: Videos credited to this Vimeo user (either appears in or uploaded by)
fi: Videot, joissa tämä Vimeo-käyttäjä mainitaan (joko tämän siirtämä tai esiintyy videossa)

en: Videos in this Vimeo channel
fi: Videot tästä Vimeo-kanavasta

en: Videos from this Vimeo album
fi: Videot tästä Vimeo-albumista

en: Videos from this Vimeo group
fi: Videot tästä Vimeo-ryhmästä

en: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new" target="_blank">Click here</a> to register for a consumer key and secret.
fi: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new">Rekisteröi uusi consumer key</a> ja salaisuus (secret).

en: Main color
fi: Pääväri

en: Number of "likes"
fi: Tykkäyksiä

en: Videos related to this YouTube video
fi: Videot liittyvät tämän YouTube-video

en: today
fi: tänään

en: all time
fi: ikinä

en: Average rating
fi: Arvio

en: Number of ratings
fi: Arviot

en: Fade progress bar and video controls
fi: Fade edistystä bar ja video valvontaa

en: Fade progress bar only
fi: Fade palkki vain

en: Disable fading - always show both
fi: Poista häipyminen - aina näyttää sekä

en: After video playback begins, choose which elements (if any) of the embedded video player to automatically hide.
fi: Jälkeen videon toisto alkaa, valita elementit (jos sellaisia ​​on) upotettu videosoitin automaattisesti piilottaa.

en: YouTube will use this developer key for logging and debugging purposes if you experience a service problem on their end. You can register a new client ID and developer key <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/" target="_blank">here</a>. Don't change this unless you know what you're doing.
fi: YouTube käyttää tätä developer keytä tilastointi ja debuggaustarkoituksiin jos palvelun käytössä on ongelmia heidän päässään. Voit rekisteröidä uuden asiakas-ID:n <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/">täällä</a>. Älä muuta tätä ellet tiedä mitä olet tekemässä.

en: Filter "racy" content
fi: Suodata "sopimaton" sisältö

en: Don't show videos that may not be suitable for minors.
fi: Älä näytä videoita, jotka saattavat olla sopimattomia alaikäisille.

en: none
fi: ei mitään

en: moderate
fi: keskivahva

en: strict
fi: tiukka

en: Show related videos
fi: Näytä videoita samasta aiheesta

en: Toggles the display of related videos after a video finishes.
fi: Valitse, näytetäänkö videon loputtua lista aiheeseen liittyvistä videoista

en: "Modest" branding
fi: Vaatimaton " brandin

en: Hide the YouTube logo from the control area.
fi: Piilota YouTube logo valvonta-alueen.

en: Show closed captions by default
fi: Näytäsuljetut kuvatekstit oletuksena

en: Disable keyboard controls
fi: Poista näppäimistötoiminnot

en: Show video annotations by default
fi: Näytä videomerkintöjen oletuksena

en: Show or hide video controls
fi: Näytä tai piilota video valvontaa

en: Show controls - load Flash player immediately
fi: Näytä valvonta - kuorma Flash player heti

en: Show controls - load Flash player when playback begins
fi: Näytä valvonta - kuorma Flash player, kun toisto alkaa

en: Hide controls
fi: Piilota säätimet

en: YouTube player theme
fi: YouTube pelaaja teema

en: Dark
fi: tumma

en: Light
fi: Valaistus

en: YouTube limits this to 1,000 results.
fi: YouTuben rajoitus: 1000 videota.

en: Most videos come with several thumbnails. By selecting this option, each time someone views your gallery they will see the same videos with each video's thumbnail randomized. Note: this option cannot be used with the "high quality thumbnails" feature.
fi: Useimmissa videoissa on monta pikkukuvaa. Tämä asetus valitsee aina yhden niistä sattumanvaraisesti. HUOM. Tätä asetusta ei voi käyttää yhdessä "Käytä korkeatasoisia esikatselukuvia" -asetuksen kanssa.

en: reversed position in a playlist
fi: käännettynä toisinpäin soittolistan

en: Only retrieve embeddable videos
fi: Hae vain upotettavat videot

en: Some videos have embedding disabled. Checking this option will exclude these videos from your galleries.
fi: Joissakin videoissa upottaminen on estetty. Tällä asetuksella voit jättää kyseiset videot galleriasta pois.

en: Allow fullscreen playback.
fi: Salli kokoruudun katselu.

en: This YouTube user's "favorites"
fi: Tämän YouTube-käyttäjän "suosikit"

en: This YouTube playlist
fi: Soittolista

en: Most-viewed YouTube videos from
fi: Katsotuimmat videot

en: YouTube search for
fi: YouTube-haku

en: Videos from this YouTube user
fi: Videot tältä YouTube-käyttäjältä

en: Front color
fi: Front väri

en: Light color
fi: Valon väri

en: Screen color
fi: Näytön väri
