TubePress - en to fr translation catalogue (181 entries)

en: "%s" can only be "true" or "false". You supplied "%s".
fr: "%s" est seulement "true" ou "false". Vous avez indiqué "%s".

en: "%s" must be one of "%s". You supplied "%s".
fr: "%s" doit être l'une de "%s". Vous avez indiqué "%s".

en: "Lazy" play videos
fr: "Lazy" lire des vidéo

en: "Modest" branding
fr: "Modest" image de marqu

en: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new" target="_blank">Click here</a> to register for a consumer key and secret.
fr: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new">Cliquez ici</a> pour vous inscrire à une touche de consommateurs et secret.

en: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)" target="_blank">Ajax</a>-enabled pagination
fr: Pagination <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)">Ajax</a> activée

en: A YouTube or Vimeo user name. Only applies to search-based galleries.
fr: Un nom d'utilisateur YouTube ou Vimeo. Valable uniquement pour les galeries basées sur la recherche.

en: A list of video IDs that should never be displayed.
fr: Une liste d'ID de vidéo qui ne devrait jamais être affichés.

en: Additional sort order applied to each individual page of a gallery
fr: Ordre de tri supplémentaire appliqué à chaque page individuelle d'une galerie

en: Advanced
fr: Avancé

en: After video playback begins, choose which elements (if any) of the embedded video player to automatically hide.
fr: Après la lecture de la vidéo commence, choisir quels éléments (le cas échéant) du lecteur vidéo intégré pour masquer automatiquement.

en: Allow TubePress to communicate with the embedded video player via JavaScript. This incurs a very small performance overhead, but is required for some features.
fr: Laisser TubePress pour communiquer avec le lecteur vidéo intégré via JavaScript. Cette encourt une très faible impact sur les performances, mais elle est nécessaire pour certaines fonctionnalités.

en: Allow fullscreen playback.
fr: Autoriser la lecture en plein écran.

en: Author
fr: Auteur

en: Auto-play all videos
fr: Lecture auto des vidéos

en: Auto-play each video after thumbnail click.
fr: Auto-play chaque vidéo après vignettes clic.

en: Average rating
fr: Note

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Cache
fr: Cachette

en: Cache cleaning factor
fr: Facteur de nettoyage du cache

en: Cache directory
fr: Répertoire du cache

en: Cache entries will be considered stale after the specified number of seconds. Default is 3600 (one hour).
fr: Les entrées du cache seront considérées comme périmées après le nombre de secondes spécifié. Par défaut est 3600 (une heure).

en: Cache expiration time (seconds)
fr: délai d'expiration du cache (en secondes)

en: Category
fr: Catégorie

en: Continue playing the video until the user stops it.
fr: Continuer à lire la vidéo jusqu'à ce que l'utilisateur la stoppe.

en: Dark
fr: Foncé

en: Date format
fr: Format de date

en: Date posted
fr: Publiée

en: Default is %s
fr: Défaut : %s

en: Default is 120.
fr: Défaut : 120.

en: Default is 20. Maximum is 50.
fr: Défaut : 20. Maximum : 50.

en: Default is 350.
fr: Défaut : 350.

en: Default is 425.
fr: Défaut : 425.

en: Default is 90.
fr: Défaut : 90.

en: Defines the HTTP method used in most TubePress Ajax operations
fr: Définit la méthode HTTP utilisée dans la plupart des opérations Ajax TubePress

en: Disable fading - always show both
fr: Désactiver le fondu - toujours afficher les 2

en: Disable keyboard controls
fr: Désactiver les contrôles du clavier

en: Displays YouTube or Vimeo videos with TubePress
fr: Affiche YouTube ou Vimeo vidéos avec TubePress

en: Don't show videos that may not be suitable for minors.
fr: Ne pas afficher les vidéos interdites aux mineurs.

en: Dynamically set thumbnail spacing based on the width of their container.
fr: Dynamiquement définir l'espacement des vignettes sur la base de la largeur de leur récipient.

en: Enable API cache
fr: Activer le cache

en: Enable HTTPS
fr: Activer HTTPS

en: Enable JavaScript API
fr: Activer API JavaScript

en: Enable debugging
fr: Activer le débugging

en: Fade progress bar and video controls
fr: Fade barre de progression et contrôles vidéo

en: Fade progress bar only
fr: Fade barre de progression uniquement

en: Feed
fr: Flux

en: Filter "racy" content
fr: Filter "racy" contenu

en: Front color
fr: Couleur avant

en: HTTP method
fr: Méthode HTTP

en: Height (px) of thumbs
fr: Hauteur (pixels) des miniatures

en: Here you can set the default options for TubePress. Each option here can be overridden on a per page/post basis with TubePress shortcodes. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more information.
fr: Ici vous pouvez définir les options par défaut pour TubePress. Chaque option ici peut être surchargé page / post base avec shortcodes TubePress. Voir la <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> pour plus d'informations.

en: Hide controls
fr: Masquer les commandes

en: Hide the YouTube logo from the control area.
fr: Masquer le logo YouTube à partir de la zone de contrôle.

en: If checked, anyone will be able to view your debugging information. This is a rather small privacy risk. If you're not having problems with TubePress, or you're worried about revealing any details of your TubePress pages, feel free to disable the feature.
fr: Si cochée, tout le monde est capable de voir les infos de débugging. Cela représente un risque minime de vie privée. Si vous n'avez pas de souci avec TubePress ou si vous êtes inquiet de révéler les détails de vos pages TubePress, désactivez cette fonctionnalité.

en: If you enter X, the entire cache will be cleaned every 1/X cache writes. Enter 0 to disable cache cleaning.
fr: Si vous entrez X, tout le cache est nettoyé tous les 1 / cache X écrit. Entrez 0 pour désactiver le nettoyage du cache.

en: Implementation
fr: Implémentation

en: Invalid value supplied for "%s".
fr: Valeur incorrecte pour "%s".

en: JW Player
fr: JW joueur

en: JW Player (by Longtail Video)
fr: JW Player (par Longtail Video)

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Leave blank to attempt to use your system's temp directory. Otherwise enter the absolute path of a writeable directory.
fr: Laissez vide pour tenter d'utiliser le répertoire temporaire de votre système. Sinon, entrez le chemin absolu d'un répertoire accessible en écriture.

en: Light
fr: Clair

en: Light color
fr: Couleur de lumière

en: Loop
fr: Répéter

en: Main color
fr: Couleur principale

en: Max height (px)
fr: Hauteur maxi (pixels)

en: Max width (px)
fr: Largeur maxi en pixels

en: Maximum description length
fr: Taille maximum de la description

en: Maximum number of characters to display in video descriptions. Set to 0 for no limit.
fr: Nombre maxi de caractères à afficher dans la description des vidéos. Mettez 0 pour sans limite.

en: Maximum total videos to retrieve
fr: Maximum de vidéos à retrouver

en: Most videos come with several thumbnails. By selecting this option, each time someone views your gallery they will see the same videos with each video's thumbnail randomized. Note: this option cannot be used with the "high quality thumbnails" feature.
fr: Plusieurs vidéos ont différentes miniatures. En choisissant cette option, chaque fois que quelqu'un verra votre galerie, il verra les mêmes vidéos mais avec des miniatures au hasard.

en: Most-viewed YouTube videos from
fr: Les vidéos les plus vues de

en: No matching videos
fr: Aucune vidéo correspondant

en: No option with name "%s".
fr: Aucune option avec le nom "%s".

en: Not all sort orders can be applied to all gallery types. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more info.
fr: Pas tous les ordres de tri peuvent être appliquées à tous les types de galeries. Voir le <a href="http://tubepress.com/documentation"> documentation </a> pour plus d'informations.

en: Note: this option cannot be used with the "randomize thumbnails" feature.
fr: Remarque: cette option ne peut être utilisée avec la fonction  "aléatoire miniatures ".

en: Number of "likes"
fr: Nombre de "likes"

en: Number of ratings
fr: Notes

en: Only applies to galleries that span multiple pages.
fr: Appliquer uniquement sur les galeries de pages multiples.

en: Only retrieve embeddable videos
fr: Retrouver uniquement les vidéos exportables

en: Only show options applicable to...
fr: Afficher uniquement les options applicables à ...

en: Order videos by
fr: Trier les vidéos par

en: Per-page sort order
fr: Par page ordre de tri

en: Play each video
fr: Lire chaque vidéo

en: Play videos sequentially without user intervention
fr: Lecture de vidéos séquentiellement sans intervention de l'utilisateur

en: Player
fr: Joueur

en: Provider default
fr: défaut de fournisseur

en: Randomize thumbnail images
fr: Aléatoire images miniatures

en: Restrict search results to videos from author
fr: Restreindre les résultats de recherche de vidéos de l'auteur

en: Save
fr: Enregistrer

en: Screen color
fr: Couleur de l'écran

en: Search
fr: Rechercher

en: Serve thumbnails and embedded video player over a secure connection.
fr: Servir miniatures et d'un lecteur vidéo intégré via une connexion sécurisée.

en: Set the textual formatting of date information for videos. See <a href="http://us.php.net/date" target="_blank">date</a> for examples.
fr: Défini le formatage de l'information de date de la vidéo. Voir  <a href="http://us.php.net/date">date</a> pour des exemples.

en: Settings updated.
fr: Réglages mis à jour.

en: Shortcode keyword
fr: Mot clé de shortcode

en: Show closed captions by default
fr: Afficher des sous-titres par défaut

en: Show controls - load Flash player immediately
fr: Afficher les commandes - charge de Flash immédiatement

en: Show controls - load Flash player when playback begins
fr: Afficher les commandes - Charge lecteur Flash lors de la lecture commence

en: Show each video's...
fr: Afficher chaque vidéo de ...

en: Show or hide video controls
fr: Afficher ou masquer les commandes vidéo

en: Show pagination above thumbnails
fr: Montrer la pagination au dessus des miniatures

en: Show pagination below thumbnails
fr: Montrer la pagination en dessous des miniatures

en: Show related videos
fr: Afficher les vidéos relatives

en: Show title and rating before video starts
fr: Afficher le titre et la note avant le démarrage de la vidéo

en: Show video annotations by default
fr: Afficher annotations vidéo par défaut

en: Some videos have embedding disabled. Checking this option will exclude these videos from your galleries.
fr: Quelques vidéos n'ont pas le lecteur embarqué. Cocher cette option exclura ces vidéos de vos galeries.

en: Store API responses in a cache file to significantly reduce load times for your galleries at the slight expense of freshness.
fr: Boutique réponses API dans un fichier cache de réduire considérablement les temps de chargement de vos galeries à la légère détriment de fraîcheur.

en: The TubePress theme to use for this gallery. Your themes can be found at <code>%s</code>, and default themes can be found at <code>%s</code>.
fr: Le thème de TubePress à utiliser pour cette galerie. Vos thèmes peuvent être trouvés à <code>%s</code>, et les thèmes par défaut peuvent être trouvés à <code>%s</code>.

en: The URL to any YouTube playlist (e.g. <a href="%s" target="_blank">%s</a>) or just the playlist identifier (e.g. %s).
fr: L'URL d'une playlist YouTube (ex. <a href="%s" target="_blank">%s</a>) ou juste un identifiant (ex. %s).

en: The brand of the embedded player. Default is the provider's player (YouTube, Vimeo, etc).
fr: La marque du lecteur intégré. Défaut est le joueur du fournisseur (YouTube, Vimeo, etc.)

en: The word you insert (in plaintext, between square brackets) into your posts/pages to display a gallery.
fr: Le mot à insérer (en texte et entre braquets) dans vos articles/pages pour afficher une galerie.

en: Theme
fr: Thème

en: This YouTube playlist
fr: Cette liste de lecture

en: This YouTube user's "favorites"
fr: Les "favorites" de cet utilisateur YouTube

en: This can help to reduce the number of pages in your gallery. Set to "0" to remove any limit.
fr: Ceci peut aider à réduire le nombre de pages dans vos galeries. Mettez  "0" pour n'avoir aucune limite.

en: Thumbnails
fr: Miniatures

en: Thumbnails per page
fr: Vignettes par page

en: Title
fr: Titre

en: Toggles the display of related videos after a video finishes.
fr: Déplier l'affichage des vidéos relatives après la fin de la vidéo.

en: TubePress Options
fr: Options de TubePress

en: TubePress shortcode for the widget. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a>.
fr: Shortcode TubePress pour le widget. Voir la <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a>.

en: Use "fluid" thumbnails
fr: Utilisez  "fluides" vignettes

en: Use high-quality thumbnails
fr: Utiliser les vignettes de haute qualité

en: Use relative dates
fr: Utiliser les dates relatives

en: Video %s not found
fr: Vidéo %s introuvable

en: Video blacklist
fr: Vidéo blacklist

en: Videos credited to this Vimeo user (either appears in or uploaded by)
fr: Vidéos crédités à cet utilisateur Vimeo (apparaît soit dans ou téléchargé par)

en: Videos from this Vimeo album
fr: Vidéos de cet album Vimeo

en: Videos from this Vimeo group
fr: Vidéos de ce groupe Vimeo

en: Videos from this YouTube user
fr: Vidéos de cet utilisateur YouTube

en: Videos in this Vimeo channel
fr: Vidéos de cette chaîne Vimeo

en: Videos related to this YouTube video
fr: Vidéos liées à cette vidéo YouTube

en: Videos this Vimeo user appears in
fr: Vidéos cet utilisateur Vimeo apparaît dans

en: Videos this Vimeo user likes
fr: Vidéos cet utilisateur Vimeo aime

en: Videos uploaded by this Vimeo user
fr: Vidéos téléchargées par cet utilisateur Vimeo

en: View count
fr: Vues

en: Vimeo API "Consumer Key"
fr: API Vimeo "Consumer Key"

en: Vimeo API "Consumer Secret"
fr: API Vimeo "Consumer Secret"

en: Vimeo search for
fr: Recherche Vimeo pour

en: When a video finishes, this will start playing the next video in the gallery.
fr: Quand une vidéo se termine, cela va commencer à jouer la vidéo suivante dans la galerie.

en: Which videos?
fr: Quelles vidéos ?

en: Width (px) of thumbs
fr: Largeur (pixels) des miniatures

en: YouTube API Developer Key
fr: Votre clé API de développeur YouTube

en: YouTube limits this to 1,000 results.
fr: YouTube limite ce mode à 1000 résultats.

en: YouTube player theme
fr: Thème YouTube joueur

en: YouTube search for
fr: Recherche YouTube pour

en: YouTube will use this developer key for logging and debugging purposes if you experience a service problem on their end. You can register a new client ID and developer key <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/" target="_blank">here</a>. Don't change this unless you know what you're doing.
fr: YouTube utilise cette clé développeur pour enregistrer et déboguer si vous rencontrez un problème avec ce service. Vous pouvez enregistrer un nouvel ID client <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/">ici</a>. Ne le changez pas si vous ne savez pas ce que vous faites.

en: all time
fr: tous les temps

en: comment count
fr: compteur de commentaire

en: date published (newest first)
fr: date de publication (plus récentes)

en: date published (oldest first)
fr: date de publication (plus anciennes)

en: default
fr: par défaut

en: e.g. "yesterday" instead of "November 3, 1980".
fr: ex :  "hier" à la place " 3, novembre 1980".

en: from the video's original Vimeo page
fr: à partir de la page Vimeo originale de la vidéo

en: from the video's original YouTube page
fr: à partir de la page originale de YouTube

en: in a "detached" location (see the documentation)
fr: dans un lieu de "détaché " (voir la documentation)

en: in a new window on its own
fr: dans une nouvelle fenêtre sur son propre

en: in a popup window
fr: dans une fenêtre popup

en: length
fr: durée

en: moderate
fr: modérer

en: next
fr: suiv.

en: none
fr: aucune

en: normally (at the top of your gallery)
fr: normalement (en haut de votre galerie)

en: position in a playlist
fr: position dans une liste de lecture

en: prev
fr: prec.

en: random
fr: aleatoire

en: randomly
fr: aléatoirement

en: rating
fr: note

en: relevance
fr: pertinence

en: reversed position in a playlist
fr: position renversée dans une playlist

en: select ...
fr: sélectionner ...

en: statically (page refreshes on each thumbnail click)
fr: statique (rafraichissement de la page à chaque clic sur la miniature)

en: title
fr: titre

en: today
fr: aujourd'hui

en: view count
fr: compteur de vues

en: with FancyBox
fr: avec FancyBox

en: with Shadowbox
fr: avec Shadowbox

en: with TinyBox
fr: avec TinyBox

en: with jqModal
fr: avec jqModal
