TubePress - en to it translation catalogue (170 entries)

en: next
it: successivo

en: prev
it: precedente

en: Author
it: Autore

en: Category
it: Categoria

en: Description
it: Descrizione

en: Title
it: Titolo

en: Date posted
it: Pubblicato

en: Runtime
it: Tempo di esecuzione

en: View count
it: Visualizzazioni

en: Order videos by
it: Disponi i video

en: relevance
it: per rilevanza

en: view count
it: più visti

en: rating
it: più votati

en: randomly
it: casualmente

en: position in a playlist
it: posizione nella playlist

en: comment count
it: conteggio dei commenti

en: length
it: durata

en: title
it: titolo

en: date published (newest first)
it: recente

en: date published (oldest first)
it: precedente

en: Video %s not found
it: Video %s non trovato

en: No matching videos
it: Nessun video corrispondente

en: Search
it: Cerca

en: Maximum number of characters to display in video descriptions. Set to 0 for no limit.
it: Numero massimo di caratteri da mostrare nella descrizione del video. Imposta a 0 per non fissare alcun limite.

en: Height (px) of thumbs
it: Altezza (px) delle miniature

en: Default is 90.
it: Predefinito a 90.

en: Width (px) of thumbs
it: Larghezza (px) delle miniature

en: Default is 120.
it: Predefinito a 120.

en: Use relative dates
it: Usa data relativa

en: e.g. "yesterday" instead of "November 3, 1980".
it: ad es. "ieri" al posto di "12 Gennaio 2011".

en: Advanced
it: Avanzate

en: Date format
it: Formato data

en: Set the textual formatting of date information for videos. See <a href="http://us.php.net/date" target="_blank">date</a> for examples.
it: Imposta la formattazione del testo per le informazioni sulla data del video. Vai <a href="http://us.php.net/date">qui</a> per maggiori informazioni.

en: Video blacklist
it: Blacklist video

en: A list of video IDs that should never be displayed.
it: Lista ID video da non mostrare mai.

en: Enable debugging
it: Attiva debugging

en: If checked, anyone will be able to view your debugging information. This is a rather small privacy risk. If you're not having problems with TubePress, or you're worried about revealing any details of your TubePress pages, feel free to disable the feature.
it: Se attivato, chiunque potrà vedere le tue informazioni di debugging. Questo comporta un piccolo rischio alla tua privacy. Qualora tu non avessi riscontrato alcun problema con TubePress oppure non desiderassi mostrae nessun dettaglio circa le tue pagine di TubePress, disattiva tranquillamente questa funzione.

en: Enable API cache
it: Attiva cache

en: Default is 20. Maximum is 50.
it: Predefinito a 20. Massimo a 50.

en: Show pagination above thumbnails
it: Mostra l'impaginazione sopra le miniature

en: Show pagination below thumbnails
it: Mostra l'impaginazione sotto le miniature

en: Use high-quality thumbnails
it: Usa miniature di alta qualità

en: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)" target="_blank">Ajax</a>-enabled pagination
it: Attiva impaginazione-<a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)">Ajax</a>

en: Only applies to galleries that span multiple pages.
it: Applica solo per le gallerie con più pagine.

en: Max height (px)
it: Altezza max (px)

en: Default is 350.
it: Predefinita a 350.

en: Default is 425.
it: Predefinita a 425.

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Feed
it: Alimentare

en: in a "detached" location (see the documentation)
it: in un "indipendente " posizione  (vedere la documentazione)

en: Thumbnails per page
it: Miniature per pagina

en: Show each video's...
it: Mostra ogni video di ...

en: Enable JavaScript API
it: Abilita Javascript API

en: Allow TubePress to communicate with the embedded video player via JavaScript. This incurs a very small performance overhead, but is required for some features.
it: Lasciare TubePress di comunicare con il lettore video incorporato tramite JavaScript. Questo comporta un piccolo sovraccarico di prestazioni, ma è necessario per alcune funzioni.

en: Play videos sequentially without user intervention
it: Riproduzione di video in sequenza senza l'intervento dell'utente

en: When a video finishes, this will start playing the next video in the gallery.
it: Quando finisce un video, questo verrà riprodotto il video successivo nella galleria.

en: Enable HTTPS
it: Abilitare HTTPS

en: Serve thumbnails and embedded video player over a secure connection.
it: Servire le miniature e lettore video incorporato su una connessione protetta.

en: Provider default
it: Provider predefinito

en: Implementation
it: Implementazione

en: The brand of the embedded player. Default is the provider's player (YouTube, Vimeo, etc).
it: Il marchio del player. Predefinito al player del provider (YouTube, Vimeo, etc).

en: Not all sort orders can be applied to all gallery types. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more info.
it: Non tutti gli ordini di disposizione possono essere applicati a tutti i tipi di gallerie. Leggi la <a href="http://tubepress.com/documentation">documentazione</a> per ulteriori informazioni.

en: Cache directory
it: Cartella cache

en: Leave blank to attempt to use your system's temp directory. Otherwise enter the absolute path of a writeable directory.
it: Lascia vuoto per cercare di utilizzare directory temporanea del sistema. In caso contrario, immettere il percorso assoluto di una directory scrivibile.

en: Cache expiration time (seconds)
it: Tempo di scadenza cache (secondi)

en: Store API responses in a cache file to significantly reduce load times for your galleries at the slight expense of freshness.
it: Conservare risposte API in un file di cache per ridurre in modo significativo i tempi di caricamento per le vostre gallerie presso il leggero scapito della freschezza.

en: Cache entries will be considered stale after the specified number of seconds. Default is 3600 (one hour).
it: I contenuti della cache saranno ritenuti scaduti dopo X secondi. Predefinito a 3600 (1 ora).

en: Only show options applicable to...
it: Mostra le sole operazioni applicabili a...

en: Cache cleaning factor
it: Fattore pulizia cache

en: Which videos?
it: Quali video?

en: If you enter X, the entire cache will be cleaned every 1/X cache writes. Enter 0 to disable cache cleaning.
it: Inserendo un numero X, la cache verrà completamente svuotata ogni 1/X operazioni di scrittura. Inserire 0 per disattivare lo svuotamento della cache.

en: Per-page sort order
it: Per-page ordinamento

en: Theme
it: Tema

en: Additional sort order applied to each individual page of a gallery
it: Ulteriori ordinamento applicato a ogni singola pagina di una galleria

en: The TubePress theme to use for this gallery. Your themes can be found at <code>%s</code>, and default themes can be found at <code>%s</code>.
it: Il tema di TubePress da usare per questa galleria. I tuoi temi sono sotto <code>%s</code>, mentre i predefiniti li trovi in <code>%s</code>.

en: HTTP method
it: Metodo HTTP

en: Continue playing the video until the user stops it.
it: Riproduzione continua del video sino ad interruzione da parte dell'utente.

en: Defines the HTTP method used in most TubePress Ajax operations
it: Definisce il metodo HTTP usato in molte operazioni TubePress Ajax

en: Show title and rating before video starts
it: Mostra titolo e votazione prima dell'avvio del video

en: normally (at the top of your gallery)
it: normalmente (in cima alla galleria gallery)

en: Meta
it: Meta-dati

en: in a popup window
it: in una finestra popup

en: Maximum total videos to retrieve
it: Numero massimo di video da estrarre

en: from the video's original YouTube page
it: dalla pagina originale di YouTube

en: This can help to reduce the number of pages in your gallery. Set to "0" to remove any limit.
it: Questo potrà esserti utile per ridurre il numero di pagine nella galleria. Imposta a "0" per nessun limite.

en: from the video's original Vimeo page
it: dalla pagina originale Vimeo del video

en: Note: this option cannot be used with the "randomize thumbnails" feature.
it: Nota: questa opzione non può essere utilizzata con la funzione "casualizza le miniature".

en: with FancyBox
it: con FancyBox

en: Restrict search results to videos from author
it: Limita a questo utente i risultati della ricerca video

en: with TinyBox
it: con TinyBox

en: A YouTube or Vimeo user name. Only applies to search-based galleries.
it: Applicato alle sole gallerie a base-ricerca

en: with jqModal
it: con jqModal

en: Use "fluid" thumbnails
it: Usa miniature "fluide"

en: with Shadowbox
it: con Shadowbox

en: Dynamically set thumbnail spacing based on the width of their container.
it: Impostazione dinamica spazio tra miniature in relazione alla larghezza del loro contenitore.

en: statically (page refreshes on each thumbnail click)
it: staticamente (ricarica pagina ad ogni click/miniatura)

en: in a new window on its own
it: in una nuova finestra

en: Auto-play each video after thumbnail click.
it: Riproduzione auto video al click miniatura.

en: TubePress Options
it: Opzioni TubePress

en: Save
it: Salva

en: Auto-play all videos
it: Avvio automatico

en: Play each video
it: Riproduci ogni video

en: Player
it: Lettore incorporato

en: Maximum description length
it: Lunghezza massima per la descrizione

en: Randomize thumbnail images
it: Randomize immagini in miniatura

en: Max width (px)
it: Larghezza max. (px)

en: random
it: casuale

en: Displays YouTube or Vimeo videos with TubePress
it: Consente di visualizzare YouTube o Vimeo video con TubePress

en: Shortcode keyword
it: Parola chiave shortcode

en: The word you insert (in plaintext, between square brackets) into your posts/pages to display a gallery.
it: La parola che inserirai (come testo racchiuso tra le parentesi quadre) nei tuoi articoli/pagine per poter mostrare una galleria.

en: TubePress shortcode for the widget. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a>.
it: Shortcode di TubePress per il widget. Consulta la <a href="http://tubepress.com/documentation"> documentazione</a>.

en: Here you can set the default options for TubePress. Each option here can be overridden on a per page/post basis with TubePress shortcodes. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more information.
it: Qui è possibile impostare le opzioni predefinite per TubePress. Ogni opzione qui può essere sovrascritta in una pagina / messaggio base per con TubePress codici brevi. Vedere il <a href="http://tubepress.com/documentation"> documentazione </ a> per ulteriori informazioni.

en: Videos uploaded by this Vimeo user
it: Video caricati da questo utente Vimeo

en: Videos this Vimeo user likes
it: I video che piacciono questo utente Vimeo

en: Videos this Vimeo user appears in
it: Video nei quali appare questo utente Vimeo

en: Vimeo search for
it: Ricerca Vimeo per

en: Videos credited to this Vimeo user (either appears in or uploaded by)
it: Video accreditati a questo utente Vimeo (presenti o caricati da)

en: Videos in this Vimeo channel
it: Video in questo canale Vimeo

en: Videos from this Vimeo album
it: Video da questo album Vimeo

en: Videos from this Vimeo group
it: Video da questo gruppo Vimeo

en: Vimeo API "Consumer Key"
it: API Vimeo "Consumer Key"

en: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new" target="_blank">Click here</a> to register for a consumer key and secret.
it: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new">Clicca qui</a> per ottenere le chiavi consumer e secret.

en: Vimeo API "Consumer Secret"
it: API Vimeo "Consumer Secret"

en: Main color
it: Colore principale

en: Number of "likes"
it: Mi piace

en: Videos related to this YouTube video
it: Video relativi a questo video di YouTube

en: today
it: oggi

en: all time
it: di sempre

en: Average rating
it: Valutazione

en: Number of ratings
it: Valutazioni

en: Fade progress bar and video controls
it: Dissolvenza barra di avanzamento e controlli video

en: Fade progress bar only
it: Dissolvenza solo indicatore di stato

en: Disable fading - always show both
it: Disabilitare dissolvenza - mostrare sempre entrambi

en: After video playback begins, choose which elements (if any) of the embedded video player to automatically hide.
it: Dopo inizia la riproduzione del video, scegliere quali elementi (se presente) del video player incorporato di nascondere automaticamente.

en: YouTube will use this developer key for logging and debugging purposes if you experience a service problem on their end. You can register a new client ID and developer key <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/" target="_blank">here</a>. Don't change this unless you know what you're doing.
it: YouTube utilizzerà questa developer key principalmente per la analisi delle segnalazioni di errore riscontrate e per il debugging. Puoi registrare una nuova client ID ed una developer key <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/">qui</a>. Non modificare la presente se non fossi sicuro di cosa stessi facendo.

en: Filter "racy" content
it: Filtro contenuti "per adulti"

en: Don't show videos that may not be suitable for minors.
it: Non verranno mostrati i video non adatti per un pubblico di minori.

en: none
it: nessuno

en: moderate
it: modera

en: strict
it: rigoroso

en: Show related videos
it: Mostra video correlati

en: Toggles the display of related videos after a video finishes.
it: Commuta alla presentazione dei video correlati una volta terminato il video.

en: "Modest" branding
it:  "Modest " di branding

en: Hide the YouTube logo from the control area.
it: Nascondere il logo di YouTube dalla zona di controllo.

en: Show closed captions by default
it: Mostra didascalie di default

en: Disable keyboard controls
it: Disabilitare controlli da tastiera

en: Show video annotations by default
it: Mostra annotazioni video di default

en: Show or hide video controls
it: Mostrare o nascondere i comandi video

en: Show controls - load Flash player immediately
it: Mostra i controlli - carico Flash Player immediatamente

en: Show controls - load Flash player when playback begins
it: Mostra i controlli - carico di Flash Player in cui inizia la riproduzione

en: Hide controls
it: Nascondere i controlli

en: YouTube player theme
it: YouTube giocatore tema

en: Dark
it: Scuro

en: Light
it: Chiaro

en: YouTube limits this to 1,000 results.
it: YouTube limita questa modalità a 1.000 risultati.

en: Most videos come with several thumbnails. By selecting this option, each time someone views your gallery they will see the same videos with each video's thumbnail randomized. Note: this option cannot be used with the "high quality thumbnails" feature.
it: La maggior parte dei video viene proposta con diverse miniature. Selezionando questa opzione, ogni volta che qualcuno accederà alla tua galleria potrà vedere i video presenti associati alle loro varie miniature mostrate casualmente.Nota: questa opzione non potrà essere utilizzata insieme alla caratteristica "miniature HD"

en: reversed position in a playlist
it: posizione invertita in una playlist

en: Only retrieve embeddable videos
it: Recupera i soli video incorporabili

en: Some videos have embedding disabled. Checking this option will exclude these videos from your galleries.
it: Alcuni video non permettono di essere incorporati. Metti il segno di spunta a questa opzione per escludere questi video dalle tue gallerie.

en: Allow fullscreen playback.
it: Permetti la riproduzione a schermo intero.

en: This YouTube user's "favorites"
it: i "favoriti" di questo utente di YouTube

en: This YouTube playlist
it: da questa playlist

en: Most-viewed YouTube videos from
it: i video più visti di

en: YouTube search for
it: Cerca con YouTube

en: Videos from this YouTube user
it: i video provenienti da questo utente di YouTube

en: JW Player (by Longtail Video)
it: JW Player (con Video Codalunga)

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Front color
it: Colore del frontale

en: Light color
it: Colore della luce

en: Screen color
it: Colore dello schermo
