TubePress - en to ja translation catalogue (177 entries)

en: "Lazy" play videos
ja: レイジー"プレイ動

en: "Modest" branding
ja: ささやかな"ブランディン

en: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new" target="_blank">Click here</a> to register for a consumer key and secret.
ja: もし、ご希望に <a href="http://vimeo.com/api/applications/new">ここをクリックコンシューマキーとシークレットに登録する。</a>

en: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)" target="_blank">Ajax</a>-enabled pagination
ja: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)">アヤックス</a>の対応のページネーション

en: A YouTube or Vimeo user name. Only applies to search-based galleries.
ja: YouTubeやVimeoのユーザー名。のみ検索ベースのギャラリーに適用されます。

en: A list of video IDs that should never be displayed.
ja: 表示すべきではないビデオIDのリスト。

en: Additional sort order applied to each individual page of a gallery
ja: ギャラリーの各々のページに適用される追加のソート順序

en: Advanced
ja: 高度な

en: After video playback begins, choose which elements (if any) of the embedded video player to automatically hide.
ja: ビデオの再生が開始された後、自動的に非表示に埋め込まれたビデオプレーヤーのどの要素を（もしあれば）を選択します。

en: Allow TubePress to communicate with the embedded video player via JavaScript. This incurs a very small performance overhead, but is required for some features.
ja: JavaScriptで埋め込みビデオプレーヤーとの通信にTubePress許す。これは非常に小さなパフォーマンスオーバーヘッドが発生しますが、いくつかの機能が必要です。

en: Allow fullscreen playback.
ja: フルスクリーン再生を許可します。

en: Author
ja: 筆者

en: Auto-play all videos
ja: すべてのビデオを自動再生する

en: Auto-play each video after thumbnail click.
ja: サムネイルをクリックした後、各ビデオを自動再生する。

en: Average rating
ja: 平均評価

en: Background color
ja: 背景色

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cache cleaning factor
ja: 係数を清掃キャッシュ

en: Cache directory
ja: キャッシュディレクトリ

en: Cache entries will be considered stale after the specified number of seconds. Default is 3600 (one hour).
ja: キャッシュエントリは指定した秒数後に無効と見なされます。デフォルト値は3600（1時間）です。

en: Cache expiration time (seconds)
ja: キャッシュの有効期限（秒）

en: Category
ja: カテゴリ

en: Continue playing the video until the user stops it.
ja: ユーザーがそれを停止するまで、ビデオを再生し続けます。

en: Dark
ja: ダーク

en: Date format
ja: 日付フォーマット

en: Date posted
ja: 投稿日付

en: Default is 120.
ja: 既定値は120です。

en: Default is 20. Maximum is 50.
ja: デフォルトは20です。最大値は50です。

en: Default is 350.
ja: デフォルトは350です。

en: Default is 425.
ja: デフォルトは425です。

en: Default is 90.
ja: デフォルトは90です。

en: Defines the HTTP method used in most TubePress Ajax operations
ja: 最もTubePress Ajaxの操作で使用されるHTTPメソッドを定義

en: Description
ja: 説明

en: Disable fading - always show both
ja: フェージング無効にする - 常に両方を表示

en: Disable keyboard controls
ja: キーボードコントロールを無効にする

en: Displays YouTube or Vimeo videos with TubePress
ja: TubePressでYouTubeやVimeoのビデオを表示します

en: Don't show videos that may not be suitable for minors.
ja: 未成年者のために適しないかもしれないビデオを表示しない。

en: Dynamically set thumbnail spacing based on the width of their container.
ja: 動的にコンテナの幅に基づいて、サムネイルの間隔を設定します。

en: Enable API cache
ja: APIのキャッシュを有効にする

en: Enable HTTPS
ja: HTTPSを有効にする

en: Enable JavaScript API
ja: JavaScriptのAPIを有効にする

en: Enable debugging
ja: デバッグを有効に

en: Fade progress bar and video controls
ja: プログレスバーとビデオコントロールをフェード

en: Fade progress bar only
ja: プログレスバーのみをフェード

en: Feed
ja: フィード

en: Filter "racy" content
ja: フィルタ"際どい"コンテンツ

en: Front color
ja: フロントカラー

en: HTTP method
ja: HTTPメソッド

en: Height (px) of thumbs
ja: 親指の高さ（ピクセル）

en: Here you can set the default options for TubePress. Each option here can be overridden on a per page/post basis with TubePress shortcodes. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more information.
ja: ここでは、TubePressのデフォルトオプションを設定することができます。ここで各オプションはTubePressのショートコードでページごと/ポストベースで上書きすることができます。 <a href="http://tubepress.com/documentation">マニュアルを参照してください</a>詳細については、。

en: Hide controls
ja: コントロールを非表示

en: Hide the YouTube logo from the control area.
ja: 制御領域からYouTubeロゴを非表示にします。

en: If checked, anyone will be able to view your debugging information. This is a rather small privacy risk. If you're not having problems with TubePress, or you're worried about revealing any details of your TubePress pages, feel free to disable the feature.
ja: チェックした場合、誰もがあなたのデバッグ情報を表示することができます。これはかなり小さいプライバシーリスクです。あなたはTubePressに問題を持っていないしている、またはあなたがあなたTubePressページの任意の詳細を明らかに心配している場合は、機能を無効にして自由に感じる。

en: If you enter X, the entire cache will be cleaned every 1/X cache writes. Enter 0 to disable cache cleaning.
ja: あなたがXを入力すると、キャッシュ全体が毎1 / Xキャッシュは書き込み消去されます。キャッシュクリーニングを無効にするには、0を入力してください。

en: Implementation
ja: 実装

en: JW Player
ja: JWプレイヤー

en: JW Player (by Longtail Video)
ja: JWプレイヤー（ロングテールビデオで）

en: Keywords
ja: キーワード

en: Leave blank to attempt to use your system's temp directory. Otherwise enter the absolute path of a writeable directory.
ja: お使いのシステムの一時ディレクトリを使用しようとする場合は空白のままにしておきます。そうでない場合は書き込み可能なディレクトリの絶対パスを入力します。

en: Light
ja: ライト

en: Light color
ja: 明色

en: Loop
ja: ループ

en: Main color
ja: メインカラー

en: Max height (px)
ja: 最大高さ（ピクセル）

en: Max width (px)
ja: 最大幅（ピクセル）

en: Maximum description length
ja: 最大記述長

en: Maximum number of characters to display in video descriptions. Set to 0 for no limit.
ja: ビデオの説明に表示される文字の最大数。制限なしの場合は0に設定します。

en: Maximum total videos to retrieve
ja: 取得する最大合計ビデオ

en: Meta
ja: メタ

en: Most videos come with several thumbnails. By selecting this option, each time someone views your gallery they will see the same videos with each video's thumbnail randomized. Note: this option cannot be used with the "high quality thumbnails" feature.
ja: ほとんどの動画はいくつかのサムネイルが付いています。このオプションを選択すると、毎回誰かが、彼らは、各ビデオのサムネイルと同じビデオをランダム表示されますあなたのギャラリーを見ている。注：このオプションは"高品質のサムネイル"機能では使用できません。

en: Most-viewed YouTube videos from
ja: から最も見てYouTubeの動画

en: No matching videos
ja: 一致するビデオない

en: Not all sort orders can be applied to all gallery types. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more info.
ja: すべてのソート順序は、すべてのギャラリータイプに適用できるわけではありません。 <a href="http://tubepress.com/documentation">マニュアルを参照してください</a>詳細。

en: Note: this option cannot be used with the "randomize thumbnails" feature.
ja: 注：このオプションは"サムネイルをランダム"機能では使用できません。

en: Number of "likes"
ja: 好き"の

en: Number of ratings
ja: 数件の

en: Only applies to galleries that span multiple pages.
ja: 唯一の複数のページにまたがるのギャラリーに適用されます。

en: Only retrieve embeddable videos
ja: 唯一の埋め込みビデオを取得

en: Only show options applicable to...
ja: のみに適用可能なオプションを表示...

en: Order videos by
ja: によるご注文のビデオ

en: Per-page sort order
ja: ページごとのソート順序

en: Play each video
ja: 各ビデオを再生

en: Play videos sequentially without user intervention
ja: ユーザーの介入なしに連続して動画を再生する

en: Player
ja: プレーヤー

en: Provider default
ja: プロバイダーのデフォルト

en: Randomize thumbnail images
ja: サムネイル画像をランダムに

en: Restrict search results to videos from author
ja: 筆者からビデオに検索結果を制限する

en: Runtime
ja: ランタイム

en: Save
ja: 保存

en: Screen color
ja: 画面の色

en: Search
ja: 検索

en: Serve thumbnails and embedded video player over a secure connection.
ja: セキュアな接続を介してサムネイルや埋め込み動画プレーヤーを提供しています。

en: Set the textual formatting of date information for videos. See <a href="http://us.php.net/date" target="_blank">date</a> for examples.
ja: 動画の日付情報のテキストの書式を設定します

en: Shortcode keyword
ja: ショートキーワード

en: Show closed captions by default
ja: デフォルトでは、クローズドキャプションを表示

en: Show controls - load Flash player immediately
ja: コントロールを表示 - 負荷のFlash Playerを直ちに

en: Show controls - load Flash player when playback begins
ja: 表示コントロール - 再生開始負荷Flashプレーヤー

en: Show each video's...
ja: 各ビデオのを表示...

en: Show or hide video controls
ja: ビデオコントロールを表示または非表示

en: Show pagination above thumbnails
ja: サムネイル上の改ページを表示

en: Show pagination below thumbnails
ja: サムネイル下のページネーションを表示する

en: Show related videos
ja: 関連動画を表示する

en: Show title and rating before video starts
ja: ビデオが始まる前にタイトルと評価を表示する

en: Show video annotations by default
ja: デフォルトでは、ビデオの注釈を表示

en: Some videos have embedding disabled. Checking this option will exclude these videos from your galleries.
ja: いくつかのビデオは無効にして埋め込む。このオプションをチェックすると、あなたのギャラリーからこれらのビデオを除外します。

en: Store API responses in a cache file to significantly reduce load times for your galleries at the slight expense of freshness.
ja: 著しく鮮度のわずかな費用であなたのギャラリーのためのロード時間を減らすためにキャッシュファイルにAPIの応答を格納します。

en: The TubePress theme to use for this gallery. Your themes can be found at <code>%s</code>, and default themes can be found at <code>%s</code>.
ja: このギャラリーに使用するTubePressテーマ。あなたのテーマの<code>で見つけることができる%s </code>は、デフォルトのテーマはの<code>で見つけることができる%s </code>を。

en: The brand of the embedded player. Default is the provider's player (YouTube, Vimeo, etc).
ja: 埋め込まれたプレーヤーのブランド。デフォルトでは、プロバイダのプレーヤー（YouTubeは、Vimeoの、など）です。

en: The word you insert (in plaintext, between square brackets) into your posts/pages to display a gallery.
ja: 言葉あなたはギャラリーを表示するには、あなたの記事/ページに（平文で、角括弧の間）に挿入します。

en: Theme
ja: テーマ

en: This YouTube playlist
ja: このYouTubeのプレイリスト

en: This YouTube user's "favorites"
ja: これはYouTubeユーザーの"お気に入り"

en: This can help to reduce the number of pages in your gallery. Set to "0" to remove any limit.
ja: これはあなたのギャラリーのページ数を減らすのを助けることができる。任意の制限を削除するには、"0 "に設定します。

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Thumbnails per page
ja: ページごとのサムネイル

en: Title
ja: タイトル

en: Toggles the display of related videos after a video finishes.
ja: ビデオ終了後に関連動画の表示を切り替えます。

en: TubePress Options
ja: TubePressオプション

en: TubePress shortcode for the widget. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a>.
ja: ウィジェットのショートコードをTubePress。 <a href="http://tubepress.com/documentation">マニュアルを参照してください</a>を。

en: Use "fluid" thumbnails
ja: 流体"サムネイルを使用して

en: Use high-quality thumbnails
ja: 高品質のサムネイルを使用してください

en: Use relative dates
ja: 相対的な日付を使用

en: Video %s not found
ja: ビデオ%sが見つかりません

en: Video blacklist
ja: ビデオブラックリスト

en: Videos credited to this Vimeo user (either appears in or uploaded by)
ja: このVimeoのユーザー（に表示されるか、アップロードのいずれか）に入金ビデオ

en: Videos from this Vimeo album
ja: このVimeoのアルバムからのビデオ

en: Videos from this Vimeo group
ja: このVimeoのグループからの動画

en: Videos from this YouTube user
ja: このYouTubeのユーザーからの動画

en: Videos in this Vimeo channel
ja: このVimeoのチャンネル内の動画

en: Videos related to this YouTube video
ja: このYouTubeのビデオに関連した動画

en: Videos this Vimeo user appears in
ja: このVimeoのユーザーが表示され動画

en: Videos this Vimeo user likes
ja: このVimeoのユーザーが好む動画

en: Videos uploaded by this Vimeo user
ja: このVimeoのユーザーがアップロードした動画

en: View count
ja: 数を表示

en: Vimeo
ja: Vimeoの

en: Vimeo API "Consumer Key"
ja: VimeoのAPI "コンシューマキー"

en: Vimeo API "Consumer Secret"
ja: VimeoのAPI "コンシューマシークレット"

en: Vimeo search for
ja: ためのVimeoの検索

en: When a video finishes, this will start playing the next video in the gallery.
ja: ビデオが終了すると、このギャラリーに次のビデオの再生を開始します。

en: Which videos?
ja: どのビデオ？

en: Width (px) of thumbs
ja: 親指の幅（ピクセル）

en: YouTube API Developer Key
ja: YouTubeのAPI開発者キー

en: YouTube limits this to 1,000 results.
ja: YouTubeは1,000結果にこれを制限します。

en: YouTube player theme
ja: YouTubeのプレーヤーのテーマ

en: YouTube search for
ja: のためのYouTubeの検索

en: YouTube will use this developer key for logging and debugging purposes if you experience a service problem on their end. You can register a new client ID and developer key <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/" target="_blank">here</a>. Don't change this unless you know what you're doing.
ja: あなたはそれらの端にサービス問題が発生した場合、YouTubeはロギングとデバッグの目的のためにこの開発者キーを使用します。あなたは、新しいクライアントIDとデベロッパーキーを登録することができ<a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/">ここ</a>を。あなたは何をしているのかわかっていない限り、これを変更しないでください。

en: all time
ja: すべての時間

en: comment count
ja: カウントコメント

en: date published (newest first)
ja: 公開された日付（新しい順）

en: date published (oldest first)
ja: 公開された日付（古い順）

en: e.g. "yesterday" instead of "November 3, 1980".
ja: 例えば"昨日"の代わりに"1980年11月3日"の。

en: from the video's original Vimeo page
ja: ビデオのオリジナルのVimeoのページから

en: from the video's original YouTube page
ja: ビデオのオリジナルのYouTubeページから

en: in a "detached" location (see the documentation)
ja: デタッチ"の場所に（資料を参照してください

en: in a new window on its own
ja: 自分自身で新しいウィンドウで

en: in a popup window
ja: ポップアップウィンドウに

en: length
ja: 長さ

en: moderate
ja: 適度

en: next
ja: 次

en: none
ja: なし

en: normally (at the top of your gallery)
ja: 通常は（あなたのギャラリーの上部）

en: position in a playlist
ja: プレイリスト内の位置

en: prev
ja: 前

en: random
ja: ランダム

en: randomly
ja: 無作為に

en: rating
ja: 評価

en: relevance
ja: 関連

en: reversed position in a playlist
ja: プレイリスト内の逆転位置

en: statically (page refreshes on each thumbnail click)
ja: 静的に（各サムネイルをクリックでページが更新）

en: strict
ja: 厳格な

en: title
ja: タイトル

en: today
ja: 今日

en: view count
ja: 数を表示

en: with FancyBox
ja: FancyBoxと

en: with Shadowbox
ja: シャドーボックスと

en: with TinyBox
ja: TinyBoxと

en: with jqModal
ja: jqModalと
