TubePress - en to pt-br translation catalogue (170 entries)

en: next
pt-br: próximo

en: prev
pt-br: anterior

en: Author
pt-br: Autor

en: Category
pt-br: Categoria

en: Description
pt-br: Descrição

en: Keywords
pt-br: Palavras-chave

en: Title
pt-br: Título

en: Date posted
pt-br: Data de publicação

en: Runtime
pt-br: Tempo de execução

en: View count
pt-br: Visualizações

en: Order videos by
pt-br: Ordenar vídeos por

en: relevance
pt-br: relevância

en: view count
pt-br: popularidade

en: rating
pt-br: votação

en: randomly
pt-br: aleatoriamente

en: position in a playlist
pt-br: posição na lista de reprodução

en: comment count
pt-br: quantidade de comentários

en: length
pt-br: Duração

en: title
pt-br: Título

en: date published (newest first)
pt-br: mais recente

en: date published (oldest first)
pt-br: mais antigo

en: Video %s not found
pt-br: Video % nao encontrado

en: No matching videos
pt-br: Nenhum vídeo correspondente

en: Search
pt-br: Busca

en: Maximum number of characters to display in video descriptions. Set to 0 for no limit.
pt-br: Número máximo de caracteres a serem mostrados nas descrições do vídeo. Configure 0 para ilimitado.

en: Height (px) of thumbs
pt-br: Altura (px) das miniaturas

en: Default is 90.
pt-br: O padrão é 90.

en: Width (px) of thumbs
pt-br: Largura (px) das miniaturas

en: Default is 120.
pt-br: O padrão é 120.

en: Use relative dates
pt-br: Usar datas relativas

en: e.g. "yesterday" instead of "November 3, 1980".
pt-br: por ex.: "ontem" ao invés de "3 de Novembro de 1980"

en: Advanced
pt-br: Avançado

en: Date format
pt-br: Formato da data

en: Set the textual formatting of date information for videos. See <a href="http://us.php.net/date" target="_blank">date</a> for examples.
pt-br: Configurar a formatação textual para as datas dos vídeos. Veja <a href="http://us.php.net/date">data</ a> para obter exemplos.

en: Video blacklist
pt-br: Lista negra de vídeos

en: A list of video IDs that should never be displayed.
pt-br: Lista de IDs de vídeos que nunca devem ser exibidos.

en: Enable debugging
pt-br: Ativar depuração

en: If checked, anyone will be able to view your debugging information. This is a rather small privacy risk. If you're not having problems with TubePress, or you're worried about revealing any details of your TubePress pages, feel free to disable the feature.
pt-br: Se marcado, ninguém será capaz de ver as suas informações de depuração. Este é um risco de privacidade bastante pequeno. Se você não tem problemas com o TubePress, ou você está preocupado em  revelar quaisquer detalhes de suas páginas TubePress, sinta-se livre para desativar o recurso.

en: Enable API cache
pt-br: Ativar cache API

en: Default is 20. Maximum is 50.
pt-br: O padrão é 20. O máximo é 50.

en: Show pagination above thumbnails
pt-br: Mostrar a paginação acima das miniaturas

en: Show pagination below thumbnails
pt-br: Mostrar a paginação abaixo das miniaturas

en: Use high-quality thumbnails
pt-br: Usar miniaturas de alta qualidade

en: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)" target="_blank">Ajax</a>-enabled pagination
pt-br: Paginação com suporte a <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)">Ajax</a>

en: Only applies to galleries that span multiple pages.
pt-br: Só se aplica às galerias que geram muitas páginas.

en: Max height (px)
pt-br: Altura máxima (px)

en: Default is 350.
pt-br: O padrão é 350.

en: Default is 425.
pt-br: O padrão é 425.

en: Thumbnails
pt-br: Foto minimizada

en: Cache
pt-br: Salvar

en: in a "detached" location (see the documentation)
pt-br: em um local "neutro" (veja a documentação)

en: Thumbnails per page
pt-br: Vídeos por página

en: Show each video's...
pt-br: Mostrar cada videos

en: Enable JavaScript API
pt-br: Ativar JavaScript API

en: Allow TubePress to communicate with the embedded video player via JavaScript. This incurs a very small performance overhead, but is required for some features.
pt-br: Permitir TubePress se comunicar com o player de vídeo embutido via JavaScript. Isso incorre em uma pequena sobrecarga de desempenho, mas é necessário para algumas funcionalidades.

en: Play videos sequentially without user intervention
pt-br: tocar videos sequencialmente sem a intervencao do usuario

en: When a video finishes, this will start playing the next video in the gallery.
pt-br: Quando o vídeo termina, isso vai começar a jogar o próximo vídeo na galeria.

en: Enable HTTPS
pt-br: liberar HTPS

en: Serve thumbnails and embedded video player over a secure connection.
pt-br: Sirva miniaturas e player de vídeo embutido em uma conexão segura.

en: Provider default
pt-br: Provedor padrão

en: Implementation
pt-br: Implementação

en: The brand of the embedded player. Default is the provider's player (YouTube, Vimeo, etc).
pt-br: A marca do player incorporado. O padrão é o player provedor (Youtube, Vimeo, etc)

en: Not all sort orders can be applied to all gallery types. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more info.
pt-br: Nem todas as ordens de classificação podem ser aplicadas a todos os tipos de galeria. Veja a <a href="http://tubepress.com/documentation">documentação</a> para mais informações.

en: Cache directory
pt-br: Diretório de cache

en: Leave blank to attempt to use your system's temp directory. Otherwise enter the absolute path of a writeable directory.
pt-br: Deixe em branco para tentar usar o diretório temporário do sistema. Caso contrário, informe o caminho absoluto de um diretório gravável.

en: Cache expiration time (seconds)
pt-br: Tempo de expiração do cache (em segundos)

en: Store API responses in a cache file to significantly reduce load times for your galleries at the slight expense of freshness.
pt-br: Loja respostas da API em um arquivo de cache para reduzir significativamente os tempos de carregamento para as suas galerias no ligeiro custa de frescura.

en: Cache entries will be considered stale after the specified number of seconds. Default is 3600 (one hour).
pt-br: Entradas de cache serão consideradas obsoletas após o número especificado de segundos. O padrão é 3600 (uma hora).

en: Only show options applicable to...
pt-br: Apenas mostrar opções aplicáveis a...

en: Cache cleaning factor
pt-br: Fator de limpeza de cache

en: Which videos?
pt-br: Quais vídeos?

en: Per-page sort order
pt-br: ordem por pagina

en: Theme
pt-br: Tema

en: Additional sort order applied to each individual page of a gallery
pt-br: Ordem de classificação adicional aplicada a cada página individual de uma galeria

en: The TubePress theme to use for this gallery. Your themes can be found at <code>%s</code>, and default themes can be found at <code>%s</code>.
pt-br: O tema TubePress a ser utilizado por esta galeria. Seus temas podem ser encontrados em <code>%s</code>, e os temas padrão podem ser encontradas em <code>%s</code>.

en: HTTP method
pt-br: HTTP Metodo

en: Continue playing the video until the user stops it.
pt-br: Continuar reproduzindo o vídeo até que o usuário o pare.

en: Defines the HTTP method used in most TubePress Ajax operations
pt-br: Define o método HTTP usado na maioria das operações TubePress Ajax

en: Show title and rating before video starts
pt-br: Mostrar título e votação antes de iniciar o vídeo

en: normally (at the top of your gallery)
pt-br: normalmente (no topo da sua galeria)

en: Meta
pt-br: Meta-dados

en: in a popup window
pt-br: em uma janela popup

en: Maximum total videos to retrieve
pt-br: Número máximo de vídeos a recuperar

en: from the video's original YouTube page
pt-br: da página original de vídeos do Youtube

en: This can help to reduce the number of pages in your gallery. Set to "0" to remove any limit.
pt-br: Isto pode ajudar a reduzir o número de páginas em sua galeria. Configure "0 " para remover qualquer limite.

en: from the video's original Vimeo page
pt-br: da página original de vídeos do Vimeo

en: Note: this option cannot be used with the "randomize thumbnails" feature.
pt-br: Nota: esta opção não pode ser usada com o recurso "Randomizar Miniaturas"

en: with FancyBox
pt-br: com FancyBox

en: Restrict search results to videos from author
pt-br: Resultados de busca restrita por vídeos deste usuário

en: with TinyBox
pt-br: com TinyBox

en: A YouTube or Vimeo user name. Only applies to search-based galleries.
pt-br: Só se aplica a galerias baseadas em pesquisa

en: with jqModal
pt-br: com jqModal

en: Use "fluid" thumbnails
pt-br: Use miniaturas "fluídas"

en: with Shadowbox
pt-br: com Shadowbox

en: Dynamically set thumbnail spacing based on the width of their container.
pt-br: Definir dinamicamente o espaçamento de miniaturas com base na largura de seu recipiente.

en: statically (page refreshes on each thumbnail click)
pt-br: estaticamente (a página é atualizada a cada clique em miniatura)

en: in a new window on its own
pt-br: em uma nova janela por conta própria

en: Auto-play each video after thumbnail click.
pt-br: Iniciar automaticamente cada vídeo depois de um clique na miniatura

en: TubePress Options
pt-br: Opções do TubePress

en: Save
pt-br: Salvar

en: Auto-play all videos
pt-br: Iniciar automaticamente todos os vídeos

en: Play each video
pt-br: Reproduzir cada vídeo

en: Maximum description length
pt-br: Tamanho máximo para a descrição

en: Randomize thumbnail images
pt-br: Mostrar miniaturas aleatoriamente

en: Max width (px)
pt-br: Largura máxima (px)

en: random
pt-br: por acaso

en: Displays YouTube or Vimeo videos with TubePress
pt-br: Mostrar YouTube or Vimeo videos como o TubePress

en: Shortcode keyword
pt-br: Palavra-chave do "shortcode"

en: The word you insert (in plaintext, between square brackets) into your posts/pages to display a gallery.
pt-br: A palavra que você insere (em texto simples, entre colchetes) em seus posts/páginas para exibir uma galeria.

en: TubePress shortcode for the widget. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a>.
pt-br: TubePress shortcode para widget. Veja a <a href="http://tubepress.com/documentation"> documentação</a>.

en: Here you can set the default options for TubePress. Each option here can be overridden on a per page/post basis with TubePress shortcodes. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more information.
pt-br: Aqui poderar encontrar as Opções para o Tubepress. Cada opçao pode ser anulada pela a pagina or pelo o post com a base do TubePress atalho. Veja <a href="http://tubepress.com/documentation">documentation</a> for more information.

en: Videos uploaded by this Vimeo user
pt-br: Vídeos enviados deste usuário Vimeo

en: Videos this Vimeo user likes
pt-br: Vídeos que este usuário Vimeo gosta

en: Videos this Vimeo user appears in
pt-br: Os videos desse usuário Vimeo aparecem no

en: Vimeo search for
pt-br: Pesquisa Vimeo por

en: Videos credited to this Vimeo user (either appears in or uploaded by)
pt-br: Os vídeos creditados a este usuário Vimeo (ou aparecem em ou enviados por)

en: Videos in this Vimeo channel
pt-br: Vídeos neste canal Vimeo

en: Videos from this Vimeo album
pt-br: Vídeos deste álbum Vimeo

en: Videos from this Vimeo group
pt-br: Vídeos deste grupo Vimeo

en: Vimeo API "Consumer Key"
pt-br: API Vimeo "Consumer Key"

en: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new" target="_blank">Click here</a> to register for a consumer key and secret.
pt-br: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new">Clique aqui</a> para registrar sua "consumer key" e "secret key"

en: Vimeo API "Consumer Secret"
pt-br: API Vimeo "Consumer Secret"

en: Main color
pt-br: Cor principal

en: Number of "likes"
pt-br: Preferidos

en: Videos related to this YouTube video
pt-br: Vídeos relacionados com este vídeo do YouTube

en: today
pt-br: hoje

en: all time
pt-br: sempre

en: Average rating
pt-br: Votação

en: Number of ratings
pt-br: Votos

en: Fade progress bar and video controls
pt-br: Desaparecer barra de progresso e controles de vídeo

en: Fade progress bar only
pt-br: Desaparecer apenas barra de progresso

en: Disable fading - always show both
pt-br: Desativar desaparecendo - sempre mostrar tanto

en: After video playback begins, choose which elements (if any) of the embedded video player to automatically hide.
pt-br: Após a reprodução de vídeo começa, escolher quais elementos (se houver) do player de vídeo embutido para ocultar automaticamente.

en: YouTube API Developer Key
pt-br: Chave de desenvolvedor de API do YouTube

en: YouTube will use this developer key for logging and debugging purposes if you experience a service problem on their end. You can register a new client ID and developer key <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/" target="_blank">here</a>. Don't change this unless you know what you're doing.
pt-br: O YouTube usará esta chave de desenvolvedor para login e depuração se você tiver algum problema com o serviço deles. Você pode registrar uma nova ID e chave de desenvolvedor <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/">aqui</a>. Não mude isto a menos que você saiba o que está fazendo.

en: Filter "racy" content
pt-br: Filtra conteúdo "adulto"

en: Don't show videos that may not be suitable for minors.
pt-br: Não mostrar vídeos que podem não ser adequados para menores.

en: none
pt-br: nenhum

en: moderate
pt-br: moderar

en: strict
pt-br: estrito

en: Show related videos
pt-br: Mostra vídeos relacionados

en: Toggles the display of related videos after a video finishes.
pt-br: Alterna a exibição de vídeos relacionados, após terminar um vídeo.

en: "Modest" branding
pt-br: Marca "modesto"

en: Hide the YouTube logo from the control area.
pt-br: Esconder o logo do Youtube da area de controle

en: Show closed captions by default
pt-br: Mostrar legendas por padrão

en: Disable keyboard controls
pt-br: Liberar controle do teclado

en: Show video annotations by default
pt-br: Mostrar anotacoes dos videos como padrao

en: Show or hide video controls
pt-br: Mostrar or esconder controle dos videos

en: Show controls - load Flash player immediately
pt-br: Mostrar controle - carregar o Flash player imediatamente

en: Show controls - load Flash player when playback begins
pt-br: Mostrar controle - carregar o Flash quando comecar o playback

en: Hide controls
pt-br: Esconder controles

en: YouTube player theme
pt-br: Tema do Youtube player

en: Dark
pt-br: Escuro

en: Light
pt-br: Claro

en: YouTube limits this to 1,000 results.
pt-br: O Youtube limita este a 1.000 resultados.

en: Most videos come with several thumbnails. By selecting this option, each time someone views your gallery they will see the same videos with each video's thumbnail randomized. Note: this option cannot be used with the "high quality thumbnails" feature.
pt-br: A maioria dos vídeos vêm com várias miniaturas. Ao selecionar esta opção, cada vez que alguém vir a sua galeria, vai ver os mesmos vídeos com miniaturas aleatórias. Nota: esta opção não pode ser usada com o recurso "miniaturas de alta qualidade".

en: reversed position in a playlist
pt-br: Posicao revertida no playlist

en: Only retrieve embeddable videos
pt-br: Recupera apenas vídeos que podem ser incorporados

en: Some videos have embedding disabled. Checking this option will exclude these videos from your galleries.
pt-br: Alguns vídeos têm incorporação desativada. Ao marcar esta opção esses vídeos de suas galerias serão excluídos.

en: Allow fullscreen playback.
pt-br: Permitir a reprodução em tela cheia.

en: This YouTube user's "favorites"
pt-br: Os favoritos deste usuário do Youtube

en: This YouTube playlist
pt-br: Esta playlist

en: Most-viewed YouTube videos from
pt-br: Os vídeos mais vistos no Youtube

en: YouTube search for
pt-br: Pesquisa Youtube por

en: Videos from this YouTube user
pt-br: Vídeos deste usuário do Youtube

en: JW Player (by Longtail Video)
pt-br: JW Player (por Longtail Video)

en: Background color
pt-br: Cor de fundo

en: Front color
pt-br: Cor da frente

en: Light color
pt-br: Cor clara

en: Screen color
pt-br: Cor da tela
