TubePress - en to sv translation catalogue (168 entries)

en: next
sv: nästa

en: prev
sv: föregående

en: Author
sv: Författare

en: Category
sv: Kategori

en: Description
sv: Beskrivning

en: Keywords
sv: Taggar

en: Title
sv: Titel

en: Date posted
sv: Inlagd

en: URL
sv: Adress

en: View count
sv: Spelningar

en: Order videos by
sv: Sortera videos efter

en: relevance
sv: relevans

en: view count
sv: antal spelningar

en: rating
sv: betyg

en: randomly
sv: slumpmässigt

en: position in a playlist
sv: position i en spellista

en: comment count
sv: kommentera räkna

en: length
sv: längd

en: title
sv: titel

en: date published (newest first)
sv: Datum för publicering (nyast först)

en: date published (oldest first)
sv: Datum för publicering (äldst först)

en: Video %s not found
sv: Video %s hittades inte

en: No matching videos
sv: Inga matchande videor

en: Search
sv: Sök

en: Maximum number of characters to display in video descriptions. Set to 0 for no limit.
sv: Det maximala antalet tecken som visas i en videobeskrivning. Sätt detta till 0 för att inte begränsa.

en: Height (px) of thumbs
sv: Höjd (px) på tumnagel

en: Default is 90.
sv: Standard är 90.

en: Width (px) of thumbs
sv: Bredd (px) på tumnagel

en: Default is 120.
sv: Standard är 120.

en: Use relative dates
sv: Använd relativa datum

en: e.g. "yesterday" instead of "November 3, 1980".
sv: t.ex. "igår" istället för "November 3, 1980".

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Date format
sv: Datumformat

en: Set the textual formatting of date information for videos. See <a href="http://us.php.net/date" target="_blank">date</a> for examples.
sv: Bestämmer hur datum formateras för videos. Se <a href="http://us.php.net/date">date</a> för exempel.

en: Video blacklist
sv: Video svartlista

en: A list of video IDs that should never be displayed.
sv: En lista över video-ID som aldrig ska visas.

en: Enable debugging
sv: Aktivera debugging

en: If checked, anyone will be able to view your debugging information. This is a rather small privacy risk. If you're not having problems with TubePress, or you're worried about revealing any details of your TubePress pages, feel free to disable the feature.
sv: Om vald kan alla se information om debugging. Detta är en liten säkerhetsrisk. Om du inte har några problem med TubePress eller om du inte har någonting emot att visa några detaljer om dina TubePress-sidor kan du avaktivera denna funktion.

en: Enable API cache
sv: Aktivera API cache

en: Default is 20. Maximum is 50.
sv: Standard är 20. Maximalt 50.

en: Show pagination above thumbnails
sv: Visa paginering ovan miniatyrer

en: Show pagination below thumbnails
sv: Visa paginering nedan miniatyrer

en: Use high-quality thumbnails
sv: Använd högkvalitativa miniatyrer

en: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)" target="_blank">Ajax</a>-enabled pagination
sv: <a href="http://wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)">Ajax</a>-aktiverad sidnumrering

en: Only applies to galleries that span multiple pages.
sv: Gäller endast gallerier som sträcker sig över flera sidor.

en: Max height (px)
sv: Maximal höjd (px)

en: Default is 350.
sv: Standard är 350.

en: Default is 425.
sv: Standard är 425.

en: Thumbnails
sv: Miniatyrer

en: in a "detached" location (see the documentation)
sv: i ett "fristående" läge (se dokumentationen)

en: Thumbnails per page
sv: Miniatyrer per sida

en: Show each video's...
sv: Visa alla videons ...

en: Enable JavaScript API
sv: Aktivera JavaScript API

en: Allow TubePress to communicate with the embedded video player via JavaScript. This incurs a very small performance overhead, but is required for some features.
sv: Tillåt TubePress att kommunicera med inbäddad videospelare via JavaScript. Detta medför en mycket liten prestanda overhead, men krävs för vissa funktioner.

en: Play videos sequentially without user intervention
sv: Spela upp video sekventiellt utan åtgärder

en: When a video finishes, this will start playing the next video in the gallery.
sv: När en video är klar, kommer det börja spela nästa video i galleriet.

en: Enable HTTPS
sv: Aktivera HTTPS

en: Serve thumbnails and embedded video player over a secure connection.
sv: Servera miniatyrer och inbäddad videospelare över en säker anslutning.

en: Provider default
sv: Provider standard

en: Implementation
sv: Genomförande

en: The brand of the embedded player. Default is the provider's player (YouTube, Vimeo, etc).
sv: Märket på den inbäddade spelaren. Standard är leverantörens spelaren (YouTube, Vimeo, osv).

en: Not all sort orders can be applied to all gallery types. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more info.
sv: Inte alla slags beställningar kan tillämpas på alla typer galleri. Se <a href="http://tubepress.com/documentation">dokumentationen</a> för mer info.

en: Leave blank to attempt to use your system's temp directory. Otherwise enter the absolute path of a writeable directory.
sv: Lämna tomt för att försöka använda systemets temp katalog. Annars ange den absoluta sökvägen till en skrivbar katalog.

en: Cache expiration time (seconds)
sv: Cache utgången tid (sekunder)

en: Store API responses in a cache file to significantly reduce load times for your galleries at the slight expense of freshness.
sv: Affär API svar i en cache-fil för att avsevärt minska laddningstider för dina gallerier på viss bekostnad av färskhet.

en: Cache entries will be considered stale after the specified number of seconds. Default is 3600 (one hour).
sv: Cacheposter kommer att övervägas inaktuella efter angivet antal sekunder. Standard är 3600 (en timme).

en: Only show options applicable to...
sv: Visa endast alternativ som gäller för ...

en: Cache cleaning factor
sv: Cache rengöring faktor

en: Which videos?
sv: Vilka videos?

en: If you enter X, the entire cache will be cleaned every 1/X cache writes. Enter 0 to disable cache cleaning.
sv: Om du anger X, kommer hela cacheminnet rengöras varje 1/X cache skriver. Ange 0 för att inaktivera cache rengöring.

en: Per-page sort order
sv: Per-sida sorteringsordning

en: Theme
sv: Tema

en: Additional sort order applied to each individual page of a gallery
sv: Ytterligare sorteringsordning tillämpas på varje sida av ett galleri

en: The TubePress theme to use for this gallery. Your themes can be found at <code>%s</code>, and default themes can be found at <code>%s</code>.
sv: Den TubePress tema som ska användas för det här galleriet. Dina teman kan hittas på <code>%s</code>, och standard teman kan hittas på <code>%s</code>.

en: HTTP method
sv: HTTP-metoden

en: Continue playing the video until the user stops it.
sv: Fortsätt spela videon tills användare stoppar den.

en: Defines the HTTP method used in most TubePress Ajax operations
sv: Definierar den HTTP-metod som används i de flesta TubePress Ajax verksamhet

en: Show title and rating before video starts
sv: Visa titel och rating innan filmen börjar

en: normally (at the top of your gallery)
sv: standard (ovanför galleriet)

en: Meta
sv: Metavisning

en: in a popup window
sv: i ett pop-up-fönster

en: Maximum total videos to retrieve
sv: Maximal total videos för att hämta

en: from the video's original YouTube page
sv: på den ursprungliga YouTube-sidan

en: This can help to reduce the number of pages in your gallery. Set to "0" to remove any limit.
sv: Detta kan bidra till att minska antalet sidor i ditt galleri. Ställ in till "0" för att upphäva alla begränsningar.

en: from the video's original Vimeo page
sv: från videons ursprungliga Vimeo sida

en: Note: this option cannot be used with the "randomize thumbnails" feature.
sv: OBS: Detta alternativ kan inte användas med "slumpa miniatyrer"-funktionen.

en: with FancyBox
sv: med Fancybox

en: Restrict search results to videos from author
sv: Begränsa sökresultaten till videor från författaren

en: with TinyBox
sv: med TinyBox

en: A YouTube or Vimeo user name. Only applies to search-based galleries.
sv: En YouTube eller Vimeo användarnamn. Gäller endast sökbaserade gallerier.

en: with jqModal
sv: med jqModal

en: Use "fluid" thumbnails
sv: Använd "flytande" miniatyrer

en: with Shadowbox
sv: med Shadowbox

en: Dynamically set thumbnail spacing based on the width of their container.
sv: Dynamiskt inställd miniatyrbild avstånd baserat på bredden av deras behållare.

en: statically (page refreshes on each thumbnail click)
sv: statiskt (sidan uppdateras på varje miniatyr klick)

en: "Lazy" play videos
sv: "Lat" spela upp videoklipp

en: in a new window on its own
sv: i ett nytt fönster på egen hand

en: Auto-play each video after thumbnail click.
sv: Auto-spela varje video efter miniatyrbild klick.

en: TubePress Options
sv: TubePress Inställningar

en: Save
sv: Spara

en: Auto-play all videos
sv: Börja spela automatiskt

en: Play each video
sv: Spela varje video

en: Player
sv: Inbäddad spelare

en: Maximum description length
sv: Maximal längd på beskrivning

en: Randomize thumbnail images
sv: Slumpa miniatyrbilder

en: Max width (px)
sv: Max bredd (px)

en: random
sv: slumpvis

en: Displays YouTube or Vimeo videos with TubePress
sv: Visar YouTube eller Vimeo videos med TubePress

en: Shortcode keyword
sv: Nyckelord

en: The word you insert (in plaintext, between square brackets) into your posts/pages to display a gallery.
sv: Ordet som du använder (i vanlig text eller inom klammer) där du vill visa ett galleri på dina sidor och inlägg.

en: TubePress shortcode for the widget. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a>.
sv: TubePress kortkod för widgeten. Se <a href="http://tubepress.com/documentation">dokumentationen</a>.

en: Here you can set the default options for TubePress. Each option here can be overridden on a per page/post basis with TubePress shortcodes. See the <a href="http://tubepress.com/documentation" target="_blank">documentation</a> for more information.
sv: Här kan du ställa in standardalternativ för TubePress. Varje alternativ här kan åsidosättas på en per sida/post basis med TubePress kortkoder. Se <a href="http://tubepress.com/documentation">dokumentationen</a> för mer information.

en: Videos uploaded by this Vimeo user
sv: Videos uppladdade av denna Vimeo användare

en: Videos this Vimeo user likes
sv: Videos detta Vimeo användare gillar

en: Videos this Vimeo user appears in
sv: Videos detta Vimeo användaren visas i

en: Vimeo search for
sv: Vimeo Sök efter

en: Videos credited to this Vimeo user (either appears in or uploaded by)
sv: Videos krediteras detta Vimeo användare (antingen visas eller laddas upp)

en: Videos in this Vimeo channel
sv: Video i detta Vimeo-kanal

en: Videos from this Vimeo album
sv: Videoklipp från detta Vimeo album

en: Videos from this Vimeo group
sv: Videoklipp från denna Vimeo grupp

en: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new" target="_blank">Click here</a> to register for a consumer key and secret.
sv: <a href="http://vimeo.com/api/applications/new">Klicka här</a> för att registrera dig för en konsument nyckel och hemlighet.

en: Main color
sv: Färg

en: Number of "likes"
sv: Antal "gillar"

en: Videos related to this YouTube video
sv: Videoklipp relaterade till denna YouTube-video

en: today
sv: idag

en: all time
sv: alltid

en: Average rating
sv: Betyg

en: Number of ratings
sv: Betyg

en: Fade progress bar and video controls
sv: Fade förloppsindikator och reglage video

en: Fade progress bar only
sv: Fade förloppsindikatorn endast

en: Disable fading - always show both
sv: Inaktivera blekning - alltid visa både

en: After video playback begins, choose which elements (if any) of the embedded video player to automatically hide.
sv: Efter videouppspelning börjar välja vilka element (om någon) av inbäddad videospelare för att automatiskt dölja.

en: YouTube will use this developer key for logging and debugging purposes if you experience a service problem on their end. You can register a new client ID and developer key <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/" target="_blank">here</a>. Don't change this unless you know what you're doing.
sv: YouTube kommer att använda den här utvecklaren nyckel för loggning och felsökning om du får en tjänst problem på slutet. Du kan registrera en ny klient-ID och utvecklarnyckel <a href="http://code.google.com/apis/youtube/dashboard/">här</a>. Ändra inte detta om du inte vet vad du gör.

en: Filter "racy" content
sv: Filtrera innehåll

en: Don't show videos that may not be suitable for minors.
sv: Visa videos som kan vara olämpliga för barn.

en: none
sv: ingen

en: moderate
sv: måttlig

en: strict
sv: strikt

en: Show related videos
sv: Visa relaterade videos

en: Toggles the display of related videos after a video finishes.
sv: Anger om relaterade videos ska visas efter att videon slutat spela.

en: "Modest" branding
sv: "Blygsamma" branding

en: Hide the YouTube logo from the control area.
sv: Dölj YouTube-logotypen från skyddsområdet.

en: Show closed captions by default
sv: Visa textning som standard

en: Disable keyboard controls
sv: Inaktivera tangentbordskontroller

en: Show video annotations by default
sv: Visa videoklippskommentarer som standard

en: Show or hide video controls
sv: Visa eller dölja video kontroller

en: Show controls - load Flash player immediately
sv: Visa kontroller - spelare belastning Flash omedelbart

en: Show controls - load Flash player when playback begins
sv: Visa kontroller - load Flash player när uppspelningen börjar

en: Hide controls
sv: Dölj kontroller

en: YouTube player theme
sv: YouTube-spelaren tema

en: Dark
sv: Mörk

en: Light
sv: Ljus

en: YouTube limits this to 1,000 results.
sv: YouTube begränsar detta till 1000 resultat.

en: Most videos come with several thumbnails. By selecting this option, each time someone views your gallery they will see the same videos with each video's thumbnail randomized. Note: this option cannot be used with the "high quality thumbnails" feature.
sv: De flesta videos har flera tumnaglar. Genom att välja detta väljs tumnaglarna för dina videos slumpmässigt då ett galleri visas

en: reversed position in a playlist
sv: återförda position i en spellista

en: Only retrieve embeddable videos
sv: Endast hämta inbäddningsbara videor

en: Some videos have embedding disabled. Checking this option will exclude these videos from your galleries.
sv: Vissa filmer har inbäddning inaktiverad. Markerar detta alternativ kommer att utesluta dessa filmer från dina gallerier.

en: Allow fullscreen playback.
sv: Tillåt helskärm uppspelning.

en: This YouTube user's "favorites"
sv: Denna YouTube-användares "favoriter"

en: This YouTube playlist
sv: Denna spellista

en: Most-viewed YouTube videos from
sv: MesVideos med flest spelningar från

en: YouTube search for
sv: Sökning på YouTube efter

en: Videos from this YouTube user
sv: Videos från denna YouTube-användare

en: JW Player (by Longtail Video)
sv: JW Player (från Longtail Video)

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Front color
sv: Front färg

en: Light color
sv: Ljusfärg

en: Screen color
sv: Skärm färg
